Με τους ηγέτες της πήρε την πρώτη νίκη επί Πέτεφ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 21/12/2017 - 20:52

Η Ομόνοια με δυο γκολ του Ντάρμπισαϊαρ και ένα του Χριστοφή επικράτησε της Πάφου με 3-0. Η νίκη επί της Παφιακής ομάδας ήταν η πρώτη για τον Ιβ. Πέτεφ στον πάγκο των «πρασίνων».

Α΄ ημίχρονο:

Τα πρώτα 15 λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Ένα σουτ του Ντέρμπισαϊαρ στο 6' και ένα του Ντεούλ στο 9΄ δεν έφεραν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Η Ομόνοια ήταν πιο επιθετική χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει.

Η ανωτερότητα της Ομόνοια έφερε αποτέλεσμα, αφού στο 18΄ ο Τζαρσίνιο ανατράπηκε από τον Χόριτς ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών και ο Ντάρμπισαϊαρ δεν λάθεψε, όπως στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Εθνικό και έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα η Πάφος θα έχει την πρώτη της αξιοσημείωτη ευκαιρία, όμως η κεφαλιά του Ταραβέλ θα πάει λίγο έξω. Στο 28' μια κεφαλιά του Χόριτς πήγε μόλις πάνω απ' την εστία και στο 30' ο Χριστοδούλου σταμάτησε σουτ του Ντεούλ.

Στο 32΄ η Ομόνοια διπλασίασε τα γκολ της πάλι με τον Ντάρμπιαϊαρ. Ο Άγγλος συνεργάστηκε με τους Καντέ και Χριστοφή και από κοντά νίκησε τον Κόπριβετς, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στους «πρασίνους».

B΄ ημίχρονο:

Η Ομόνοια μπήκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις στο δεύτερο μέρος αφού μόλις στο 51' ο Κόπριβετς έκανε μεγάλο λάθος μετά από πίεση του Ντάρμπισαϊαρ και ο Χριστοφή σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3-0.

Στο 62΄ η κεφαλιά του Πογιέτ θα πάει στο δοκάρι, αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Πάφου.

Στο 72΄ ο αρκετά καλός σήμερα Ντάρμπισαϊαρ θα πλασάρει όμως η μπάλα θα πάει παράλληλα από την εστία του Κόπριβετς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χριστοφή θα αποφύγει τον Κόπριβετς όμως ο Χόριτς θα σώσει πάνω στην γραμμή.

Στο 82΄ η Πάφος θα φτάσει κοντά στην μείωση του σκορ, όμως ο Χριστοδούλου θα αποκρούσει σταθερά την κεφαλιά του Σικόρσκι.

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Τζαΐλσον, Καντέ (58' Παναγιώτου), Γουίλιαμ, Κατελάρης, Μαργκάσα, Σοάρες, Χριστοφή, Τζαρσίνιο (77' Αζίζ), Λόπες, Ντέρμπισαϊαρ

Πάφος: Κόπριβετς, Γιάνζα, Ταραβέλ, Πογιέτ, Χόριτς, Γκάμποβς (73' Σταύρου), Χριστοδούλου (62' Κοβαλένκο), Μοστέφα, Ντεούλ (79' Δημοσθένους), Μπρουλς, Σικόρσκι