Με τους επιθετικούς του πήρε τους πόντους και βλέπει Ντόρτμουντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 13/10/2017 - 20:50

Ο ΑΠΟΕΛ με γκολ των επιθετικών του Ποτέ και Ντε Καμάργκο επικράτησε την Δόξας με 2-0. Οι πρωταθλητές με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο «έπαιξαν» όσο χρειάστηκε για να πάρουν τους πολύτιμους βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο:

O ΑΠΟΕΛ μπήκε από την αρχή ελέγχοντας το παιχνίδι, κρατώντας αρκετά την μπάλα χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία της Δόξας. Η πρώτη ευκαιρία για τους «γαλαζοκιτρίνους» ήρθε στο 22' όταν ο Βούρος έκανε το πλασέ και ο Γκρεμσλ έστειλε δύσκολα σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει καινούρια ευκαιρία με τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου ο οποίος μετά από πάσα του Αλωνεύτη μπήκε από αριστερά στην περιοχή όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Γκρεμσλ.

Στο 30΄ ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Μίκαελ Ποτέ. Ο Ζαχίντ με όμορφη μπαλιά έβγαλε τον Ποτέ τετ-α-τετ με τον Γκρεμσλ, ο επιθετικός από το Μπενίν με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για τους «γαλαζοκιτρίνους».

B΄ Ημίχρονο:

Αρκετά αργός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε με πολλές κοντινές σίγουρες πάσες, όμως η Δόξα αμυνόταν σωστά. Από την άλλη η προσφυγική ομάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει σχεδόν καθόλου φάσεις μπροστά από την εστία του Βάτερμαν.

Αυτό θα κρατήσει μέχρι και το 60΄, αφού σε αυτό το λεπτό θα καταγραφεί η πρώτη ευκαιρία για το δεύτερο ημίχρονο όταν και ο Ποτέ θα χάσει την ευκαιρία, όμως ο Ποτέ αστόχησε από κοντά σε κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλωνεύτη. Τέσσερα λεπτά αργότερα χάθηκε άλλη μια ευκαιρία, με τον Φαρίας να σουτάρει με την μπάλα να αποκρούεται σε κόρνερ από αμυνόμενους. Η Δόξα θα έχει και αυτή τις ευκαιρίες τις με τους Γκόμες και Κιφουέτι, τα σουτ τους όμως δεν ανησύχησαν τον Ολλανδό τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ θα σφραγίσει την νίκη στο 86΄ με τον Ντε Καμάργκο, με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Ο Εμπεσίλιο σέντραρε, ο Βραζιλιάνος νίκησε τους αμυντικούς της Δόξας και «κλείδωσε» την νίκη για τους πρωταθλητές.

Στο 88΄ η Δόξα θα χάσει την καλύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Κάστρο, το σουτ του όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Βάτερμαν.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Νεκτάριος, Μοράις, Φαρίας, Σόουζα (68' Εμπεσίλιο), Ζαχίντ, Αλωνεύτης (75' Μακρής), Ποτέ (78' Ντε Καμάργκο)

Δόξα: Γκρεμσλ, Ρεδόνδο, Γουίλσον, Ιωάννου (78' Μπα), Πίντο, Πουτζιουρής, Ενινφούλ, Γκόμες (78' Κάστρο), Παπαφώτης, Ενγκουενέ (56' Κυριάκου), Κιφουέτι

Δώνης: "Δεν ήμασταν καθόλου σοβαροί στο 2ο ημίχρονο, έχω πολλά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές μου"