Με τρελή ανατροπή η ΑΕΛ έριξε στο καναβάτσο την ΑΕΚ

Τρίτη, 3/4/2018 - 21:04

Λίγες οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΛ να δείχνει πιο επικίνδυνη από την ΑΕΚ.Στο 4′ η πίσεση του Γιάννου στον Βοζίνια, παράλιγο να φέρει το γκολ, καθώς ο Ελλαδίτης έκανε την προβολή την ώρα που ετοιμάζοταν να διώξει την μπάλα ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω. Στο 6΄η ΑΕΛ απάντησε. Ο Τόρες βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή σούταρε η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

Στο 10' κεφαλιά του Λαφράνς πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενω στο 33′ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σοάρες, απομάκρυνε δύσκολα ο Πάμπλο.

Mε γκολ ξεκίνησε η επανάληψη. Ο Νέλσον πάσαρε στον Κάσες, που είδε την κίνηση του Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή και του έβγαλε εξαιρετική ασίστ. Ο Σκοπιανός εκτέλεσε εξ επαφής τον Βοζίνια και έκανε το 0-1 στο 51'. Άμεση ήταν η αντίδραση της ΑΕΛ που έφερε το ματς στα ίσα τέσσερα λεπτά αργότερα. Σέντρα του Τόρες, ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ και ο Λέαντρο Σίλβα με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-1. Από την εκτέλεση φάουλ του Χέφελ, ο Μιτρέα στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι Λαρνακείς με το αυτογκόλ του Ρουμάνου πήραν ξανά το προβάδισμα στο 61'. Στο 67' η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Τεσείρα που πήρε την επαναφορά μετά την απόκρουση του Πάμπλο και προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Ισπανού από πλάγια θέση. Στο 80' η ομάδα του Κέρκεζ απάντησε ξανά. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπενίτεθ, ο Πάμπλο αιφνιδιάστηκε η μπάλα πέρασε την γραμμή και ο διαιτητλης έδειξε σέντρα. 2-2 για την ΑΕΛ. Και δεν έμεινε μόνο μέχρι εκεί. Με κεραυνό του Σίλβα εκτός αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έγινε το 3-2. Τρομερή ανατροπή για τους Λεμεσιανούς.