Μεγάλη νίκη της Βασιλείας, ανώδυνη ήττα για την Σίτι και πρόκριση

Τετάρτη, 7/3/2018 - 23:45

Η Βασιλεία πέτυχε «εκκωφαντική» νίκη μέσα στο "Etihad" επί της Σίτι (1-2), όμως το 0-4 υπέρ των «Πολιτών» στο πρώτο ματς έστειλε την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στους «8».

Στο... άδειο για άλλη μια φορά «Etihad», η διαστημική Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης: μετά από ωραία ενέργεια ο Σανέ βρήκε τον Μπερνάρντο Σίλβα μέσα στην περιοχή κι αυτός με την μια γύρισε την μπάλα στον Ζεσούς, ο οποίος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Η, «εξαφανισμένη» στο πρώτο τέταρτο του ματς, Βασιλεία κατάφερε να ισοφαρίσει με... φωτοβολίδα από τον Μοχάμεντ Ελγιονούσι (ξάδερφος του πρώην μεσοεπιθετικού του Ολυμπιακού), μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 30' οι «Πολίτες» είχαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Σανέ- που ήταν ο καλύτερους του γηπέδου- μπήκε στην περιοχή γύρισε στον Γκουντογκάν, αλλά το σουτ του Γερμανού κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και δεν κατέληξε στην άδεια εστία των φιλοξενούμενων.

Το ημίχρονο έληξε στο 1-1 και το μόνο που χώριζε την Μάντσεστερ Σίτι από τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης ήταν σαράντα πέντε λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος μέχρι το 70' δεν υπήρχε φάση στο παιχνίδι, με τους «Πολίτες» απλά να προσπαθούν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού, όμως η Βασιλεία πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Λανγκ μετά από ωραία πάσα του Ελγιονούσι. Ο δεξιός οπισθοφύλακας με... σουτάρα μέσα από την περιοχή έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ράφαελ Ουίκι.

Μετά το 1-2 η Μάντσεστερ Σίτι απλά κυκλοφορούσε την μπάλα γύρω από την περιοχή της Βασιλείας, μέχρι ο Τσέχος διαιτητής να σφυρίξει την λήξη και να στείλει την (ηττημένη σήμερα) ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.