Μισή ώρα ήταν αρκετή για τον Απόλλωνα

Πέμπτη, 13/7/2017 - 21:53

O Απόλλωνας κάνοντας ένα μεστό παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει της Ζάρια με 3-0. Ουσιαστικά οι κυπελλούχοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού, περίοδο που σκόραραν και τα τρία τους γκολ.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Σκέμπρι μόλις στο 9΄. Ο  Μαλτέζος εντός της περιοχής, μετά από κόρνερ δεν αστόχησε με πλασέ κάνοντας το 1-0.

Μόλις δυο λεπτά αργότερα ο Άλεξ Ντα Σίλβα έκανε το 2-0 από το σημείο του πέναλντι, μετά από χέρι που δόθηκε στον Σλίνκιν.

Οι Μολδαβοί το μόνο που επέδειξαν ήταν ένα δοκάρι στο 23΄ με τον Οβσεανίκοφ.

Στο 28΄ ήταν η σειρά του Ζοάο Πέδρο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.Ο Πορτογάλος ακραίος  πήρε την μπάλα από δεξιά, συνέκλινε στην περιοχή και με ωραίο συρτό σουτ με το αριστερό και είχε πρόβλημα να κάνει το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γαλάζιοι της Λεμεσού έκαναν διαχείριση στο σκορ, ήλεγξαν τον ρυθμό και αρκέστηκαν στο πολύ καλό αποτέλεσμα που είχαν.

Απόλλωνας: Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Σαντάνα, Σακέτι, Χάμπος, Ντα Σίλβα (86΄ Στυλιανού) Σκέμπρι (77΄ Σκέμπρι) Ζελάγια, Μάγκλιτσα

Ζάρια: Πασένκο, Γκολοβατένκο, Ζαγκιναϊλοφ, Ράτα, Οβσεανίκοφ, Σλίνκιν, Σουβόροφ, Μιχαλίοφ, Φόξα, Γκόμεζ, Τριφόνοφ