Μπαίνουν στο ταμείο την σωστή στιγμή

Παρασκευή, 30/11/2018 - 09:23

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στην Ελβετία κόντρα στη Ζυρίχη (2-1) το βράδυ της Πέμπτης στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα παρουσιάστηκε σοβαρή, σαφώς καλύτερη από την αντίπαλο ομάδα και με σωστή τακτική «χτύπησε» το παιχνίδι.

Το γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 85’ δεν… άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Ελβετούς οι οποίοι παρά το όμορφο γκολ του Κέλιφι στο 75’ (1-1), δεν δημιούργησαν ιδιαίτερους κινδύνους στην εστία του Τόνιο. Ο Σκοπιανός ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ δεν… συγχωρεί και εκμεταλλεύτηκε με ευκολία την αδράνεια στην άμυνα τον Ελβετών όταν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Πλέον οι κιτρινοπράσινοι στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Δευτέρας απέναντι στην ΕΝΠ, καθώς από νωρίς το μεσημέρι της Παρασκευής θα επιστρέψουν στην βάση τους.

Η ομάδα της Λάρνακας δεν επέστρεψε στην Κύπρο μόνο με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές, αλλά και με 570.000 ευρώ! Προφανώς και αυτό το ποσό θα μπει στο ταμείο της ομάδας της την κατάλληλη στιγμή, καθώς οι διεργασίες στην ΑΕΚ Αρένα βρίσκονται σε εξέλιξη, ενώ η μετεγγραφική περίοδος Ιανουαρίου είναι προ των πυλών. Σαφώς και οι εναπομείναντες αγώνες μέχρι την διακοπή του πρωταθλήματος (σ.σ. λόγω Χριστουγέννων), αποτελούν προτεραιότητα, ωστόσο πιθανόν μέρος των χρημάτων να ξοδευτεί ώστε να προστεθούν μετεγγραφικλες… πινελιές στην ομάδα.

Όλα αυτά είναι αποφάσεις που θα πάρει το διοικητικό συμβούλιο της ομάδας, το οποίο έδωσε το παρών του στην Ελβετία, με τον Άντρο Καραπατάκη να είναι… μπροστάρης της αποστολής. Οι ποδοσφαιριστές νιώθουν την στήριξη από το Δ.Σ. και το τεχνικό επιτελείο, και αυτό φαίνεται μέσα στον αγωνιστικό χώρο και από όλα όσα έχει πετύχει η ΑΕΚ την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, αλλά και από την κατάκτηση του κυπέλλου.

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ (ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΗ ΤΗΣ ΕΑΚ)