Μπέζους και Στεπίνσκι έδειξαν τον δρόμο

Σάββατο, 10/2/2024 - 10:30

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε εχθές (09/02) η Ομόνοια, που επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Στο τρίτο διαδοχικό ντέρμπι που έδωσαν, οι «πράσινοι» με ψυχή και μαχητικότητα κατάφεραν να πάρουν άλλο ένα σημαντικό αποτέλεσμα, το οποίο τους επέτρεψε να... κλειδώσουν μια θέση στην πρώτη εξάδα και ταυτόχρονα να αναρριχηθούν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τους ποδοσφαιριστές του Ρέιχνταλ, καθώς δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να πάρουν τον έλεγχο, με τους αντιπάλους να μην απειλούνται και στην μοναδική τους ευκαιρία να ανοίγουν το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Μακούν.

Η εικόνα άλλαξε μετά την ανάπαυλα, όπου ο Μπέζους πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή. Η παρουσία του Ουκρανού ανέβασε κατακόρυφα την επίδοση του «τριφυλλιού» σε όλες τις γραμμές και του επέτρεψε να πραγματοποιήσει την ανατροπή.

Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό από δικό του κλέψιμο ξεκίνησε η αντεπίθεση της ισοφάρισης, ενώ 15 λεπτά αργότερα, εκτέλεσε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το 2-1. Δεν σταμάτησε όμως εκεί, αφού ο ίδιος έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα στο 72ο λεπτό, νικώντας με σουτ εντός περιοχής τον Αρμπολέδα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός, πως πριν ο 33χρονος πατήσει χορτάρι, η ομάδα της Λευκωσίας μετρούσε μόλις μια τελική (ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8). Σημαντική συμβολή είχε και ο Στεπίνσκι, ο οποίος άνοιξε... λογαριασμό με την φανέλα των γηπεδούχων, σκοράροντας τα πρώτα δύο τέρματα.

Παρά την «διπρόσωπη» εμφάνιση, η Ομόνοια κατάφερε να πάρει το ζητούμενο και πλέον καλείται να στρέψει άμεσα το βλέμμα της στην επόμενη αναμέτρηση κόντρα στον Εθνικό την Τετάρτη (14/02, 19:00), θέλοντας να εκμεταλλευτεί, τόσο το μομέντουμ, όσο και την καλή ψυχολογία, τριτώνοντας το... καλό.