Μπομπουά και διαιτησία "καθάρισαν" τον Παναθηναϊκό (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 3/11/2017 - 09:37

Ανέστησε και την Μπασκόνια ο προβληματικός εκτός έδρας Παναθηναϊκός (85-84)! Καθοριστική η τελευταία επίθεση καθώς ο Παππάς φωνάζει για καθαρό φάουλ που έκρινε τον νικητή. Φάουλ, που όπως φαίνεται από το ριπλέι, είναι ξεκάθαρο.

Πρώτη νίκη για την Μπασκόνια στη φετινή Euroleague, κι αυτή απέναντι στο «τριφύλλι» (1-4 ρεκόρ), ύστερα από τέσσερις διαδοχικές ήττες και αλλαγή προπονητή! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά ανέτρεψε το -7 του 33' και το -5 του 38' και έφτασε στη δύσκολη επικράτηση με... πρώτα βιολιά τους Τζέισον Γκρέιντζερ (20π.), Ροντρίγκ Μπομπουά και Τορνίκε Σενγκέλια (15π. ο καθένας).

Από την άλλη, οι «πράσινοι» έπεσαν στο 2-3, αφού έκαναν ένα καλό παιχνίδι για 30+ λεπτά, αλλά τα... βρήκαν σκούρα στο φινάλε, έχασαν την επαφή τους με το εύκολο σκοράρισμα και είδαν την κατάσταση να γυρνάει σε χρόνο dt!

Καθοριστική φάση λίγο πριν από το νικητήριο καλάθι του Ροντρίγκ Μπομπουά, όταν ο «καυτός» Νίκος Παππάς κόπηκε ψηλά από τον Τορνίκε Σενγκέλια, αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ. Το φάουλ είναι ξεκάθαρο και έχει γίνει στον δεξί ώμο του Παππά από τον Μπομπουά. Ο Έλληνας γκαρντ και ο πάγκος του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά το ματς συνεχίστηκε κανονικά, με τον Γάλλο παίκτη της Μπασκόνια να «γράφει» το 85-84.

Μεγάλο ματς για ακόμα ένα παιχνίδι από τον φορμαρισμένο Παππά (22π.), που φωνάζει για την τελευταία φάση, ρεκόρ καριέρας στην Euroleague σε ασίστ από τον Νικ Καλάθη (14π., 14ασ.), σε καλό βράδυ και ο Κέι Σι Ρίβερς (12π., 9ρ.). Ο Κρις Σίνγκελτον είχε 15 πόντους με 5/12 σουτ, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ έβαλε 16 πόντους, αλλά συμπλήρωσε φάουλ στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν βοήθησε την ομάδα του στα τελευταία λεπτά.