Μπορεί να νικήσει τον "αιώνιο" και κακός...

Δευτέρα, 29/1/2018 - 22:25

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν στα καλύτερά του αλλά έχει πάρει για τα καλά τον αέρα του Ολυμπιακού (68-61) που ήταν ψυχωμένος, έβγαλε αντίδραση, αλλά δεν έφτανε. Κλειδί ο Μήτογλου, καθοριστικοί Ρίβερς-Λεκαβίτσιους

Πέμπτη διαδοχική νίκη του Παναθηναϊκού σε ντέρμπι «αιωνίων». Οι «πράσινοι» συνήλθαν από το κακό τους ξεκίνημα, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και λύγισαν τον Ολυμπιακό που είχε καλύτερο πρόσωπο, ειδικά αμυντικά, από τα προηγούμενα ματς του χωρίς όμως αυτό να αρκεί.

Έτσι, η ομάδα του Πασκουάλ συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα (14-0), την ώρα που οι Πειραιώτες υποχώρησαν στο 10-4. Πλέον, ακολουθούν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε (1/2, 21:00) και τον Παναθηναϊκό Superfoods να δοκιμάζεται στην έδρα της Μπάμπεργκ (2/2, 21:00).

Στους φιλοξενούμενους άνηκε η πρώτη περίοδος: ο Ολυμπιακός εκτέλεσε καλά απέναντι στην άμυνα αλλαγών του Παναθηναϊκού που αδυνατούσε να βρει σκορ (3-13, στο 6'). Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν 8:30 απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού για να σημειώσουν καλάθι εντός πεδιάς (Σίνγκλετον για το 9-18), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 11-20. Από 7π. είχαν για τους «ερυθρόλευκους» Σπανούλης-Πρίντεζης, ενώ το «τριφύλλι» είχε 2/12 σουτ και 4 λάθη.

Με τρίποντο, ο Ουίλτζερ διαμόρφωσε εκ νέου διψήφια διαφορά (15-25, στο 13'), τη στιγμή όμως που Βουγιούκας-Λεκαβίτσιους έδιναν «πράσινες» λύσεις ερχόμενοι απ' τον πάγκο μειώνοντας την απόσταση (24-27, στο 16'). Ο Ολυμπιακός έμεινε για 3' χωρίς σκορ και το ματς έγινε γρήγορα «κλειστό», με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 30-32 και αθροιστικά 4/21 τρίποντα για τις δυο ομάδες.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ΜακΛιν και Μιλουτίνοφ συμπλήρωσαν από 4 φάουλ και ο Ρίβερς έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με τρίποντο (36-35). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με σερί 0-6, ενώ ο Παπανικολάου είχε δυο τρίποντα για το 40-44. Με καλάθια των Ρίβερς-Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά και κράτησε το προβάδισμα (50-48) μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Ρίβερς συνέχισε να είναι ο εκφραστής των «πράσινων» επιθέσεων, ενώ ο Μήτογλου αποτέλεσε κρυφό όπλο κι έβαλε τρίποντο που μεγάλωσε σημαντικά την απόσταση (61-53, στο 34'). Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, αλλά ο Πρίντεζης μείωσε σε 65-60 στο 39'. Ωστόσο, οι παίκτες του «τριφυλλιού» έμεινα ψύχραιμοι και κράτησαν το θετικό αποτέλεσμα (68-61).

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61