Νέα αμυντικά λάθη, νέες απώλειες βαθμών για την Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/11/2017 - 20:52

Η Ομόνοια δεν κατάφερε να επικρατήσει του Άρη, αφού έμεινε στο 2-2 στον αγώνα των δυο ομάδων στο Τσίρειο. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάρμπισαϊαρ. Ο Φράγκος με δυο προσωπικά του γκολ άνετρεψε τον αγώνα υπέρ της "Ελαφράς Ταξιαρχίας". Το τριφύλλι το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να ισοφαρίσει με τον Μαργκάσα σε 2-2.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά επιθετικά μπήκε η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ψάχνοντας απ’ την αρχή ένα γρήγορο γκολ.

Οι «τριφυλλοφόροι» μόλις στο 8΄ θα χάσουν την πρώτη τους ευκαιρία. Ο Μαργκάσα πέρασε όμορφη μπαλιά στον Ντάρμπισαϊαρ, ο Άγγλος πλάσαρε όμως ο Κυριάκου έσωσε πάνω στην αρχή, αφού ο Νουρεντινόφσκι ήταν εξουδετερωμένος.

Η Ομόνοια επέβαλε σταδιακά πλήρως τον ρυθμό της και στο 17΄ έφτασε και πάλι κοντά στο 0-1 με τον Ντάρμπισαϊαρ. Την κεφαλιά όμως του Άγγλου σταμάτησε ο Νουρεντινόφσκι. Τρία λεπτά η Ομόνοια και πάλι θα βρεθεί κοντά στο γκολ αυτή την φορά με τον Σοάρες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα, όμως η καθυστέρησε με αποτέλεσμα η μπάλα να κοντράρει.

Μετά το 20΄ ο Άρης αντέδρασε και άρχισε να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Φελτχούιζεν. Αρχικά στο 22' ο Γιούσεφ εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 23' ο Ντρομπάροφ σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Φελτχούιζεν απέκρουσε.

Στο 35΄ η Ομόνοια θα κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Ευσταθίου στον Ντάρμπισαϊαρ. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Στα έξι γκολ ο Άγγλος στο πρωτάθλημα.

Άμεση ήταν η απάντηση του Άρη ο οποίος θα καταφέρει στο 39΄ με τον Φράγκου (αντικατέστησε τον Φούσκο ο οποίος έφυγε τραυματίας από το γήπεδο) να ισοφαρίσει. Μετά από γύρισμα του Πάγκαλου, ο Φράγκος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Ομόνοιας και του Φελτχούιζεν και ενώ ήταν στο έδαφος κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Άρη μόλις στην πρώτη του ευκαιρία στο 51΄ να καταφέρει να σκοράρει και να κάνει την ανατροπή και πάλι με τον Φράγκο! Ο Ράντου ανέβηκε από αριστερά, έκανε την σέντρα, η άμυνα της Ομόνοιας αδράνησε για ακόμη μια φορά με τον Φράγκο να εκμεταλλεύεται το κενό και με όμορφη κεφαλιά να κάνει το 2-1 για την ομάδα του.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Πάμπος Χριστοδούλου «ανακάτεψε την τράπουλα», έριξε στον αγωνιστικό χώρο Λόπες και Χριστοφή ώστε να αλλάξουν τα αρνητικά δεδομένα για την ομάδα του στον αγώνα.

Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει (69’). Ο Χριστοφή δημιούργησε και ο Μαργκάσα εκτέλεσε. Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός έδωσε στον Τζαϊλσον, ο οποίος με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Μαργκάσα, με τον τελευταίο με ωραία δυνατή κεφαλιά να κάνει το 2-2 για το «τριφύλλι».

Πέντε λεπτά αργότερα η Ομόνοια θα φτάσει πολύ κοντά στην ανατροπή, όμως το σουτ του Ντάρμπισαϊαρ πέρασε έξω.

Η Ομόνοια στα επόμενα λεπτά πίεσε χωρίς όμως να δημιουργεί φάσεις μπροστά από την εστία του Νουρεντινόφσκι.

Ακριβώς στο 90΄ η Ομόνοια θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Λόπες. Ο επιθετικός της Ομόνοια μετά από φάουλ του Μαργκάσα πήρε την κεφαλιά, όμως ο Νουρεντινόφκσι έκανε την απόκρουση του αγώνα κρατώντας το 2-2 για την ομάδα του.

Δυο λεπτά αργότερα ο φιλοξενούμενοι θα χάσουν ακόμη μια ευκαιρία με τον Κατελάρη, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (76'Μαλεκκίδης), Παναγή, Κυριάκου, Γιούσεφ (33'Φράγκος), Αλέξε (82'Ιονίτσα), Ράντου.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον, Καντέ (56'Λόπες), Κατελάρης, Φαμπρίτσιο, Κανού, Σοάρες, Μαργκάσα, Τζαρσίνιο (60'Χριστοφή), Γκονζάλες (74'Μπεντέκε), Ντάρμπισαϊρ.