Νέα ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ με γκολάρα από τον Εφραίμ (ΒΙΝΤΕΟ)

ΕΦΡΑΙΜ

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε για ακόμη ένα παιχνίδι να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και να πάρει τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Φλοριάν, ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με πέναλτι του Μοράις, όμως ο Εφραίμ ο οποίος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή με ένα μαγικό γκολ έκανε το 2-1 για τους πρωταθλητές οι οποίοι με την νίκη τους αυτή διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Την νίκη για τον ΑΠΟΕΛ θα σφραγίσει στις καθυστερήσεις ο Ενσούε διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Α΄ ημίχρονο:

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι. Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα περισσότερο, δεν μπορούσε όμως να δημιουργήσει.

Η ΑΕΚ θα καταφέρει στην πρώτη της αξιόλογη προσπάθεια να ανοίξει το σκορ με τον μόνιμο της σκόρερ Φλοριάν στο 21΄. Ο Τέτε πήρε την μπάλα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα μεταξύ του πέναλτι και της μικρή περιοχής εκεί που βρισκόταν ο Φλοριάν ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ κέρδισε τον Πέρεθ.

Το γκολ των φιλοξενουμένων όπως ήταν φυσικό προκάλεσε την αντίδραση του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έξι λεπτά αργότερα έχασε ευκαιρία με τον Ορ ο οποίος σούταρε χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Πάμπλο.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μασίας θα σφυρίξει λανθασμένα την εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Ενσούε μέσα στην περιοχή από τον Τέτε. Ο Νούνο Μοράις θα εκτελέση εύστοχα το πέναλτι και θα ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Τα επόμενα λεπτά μέχρι και το 39΄ θα κυλήσουν χωρίς κάποια ευκαιρία με την δύναμη και τα σκληρά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν.

Στο 39ο λεπτό η ΑΕΚ θα χάσει μοναδική ευκαιρία αφού ο Ακοράν θα κάνει το συρτό σουτ, όμως η μπάλα θα κτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και θα καταλήξει στην αγκαλιά του Πέρεθ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ θα βρει αρκετά καλή ευκαιρία με τον Ορ, όμως το σουτ του Αυστραλού κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του. Παρόλα αυτά η πρώτη ευκαιρία θα έρθει για την ΑΕΚ με τον Καταλά, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω. Μάλιστα στο 56΄ η ομάδα της Λάρνακας θα χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Τομάς, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή έδιωξε με τα πόδια ο Πέρεθ.

Ο ΑΠΟΕΛ θα βρει την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 65΄ με τον Ζαχίντ. Ο Νορβηγός ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Πάμπλο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Εφραίμ ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 67΄ θα δώσει προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με ένα εκπληκτικό γκολ. Ο Κύπριος διεθνής «κρέμασε» τον Πάμπλο από το κέντρο του γηπέδου, βάζοντας ένα από τα κορυφαία γκολ στην φετινή περίοδο!

Στο 88 ο Τρισκόφσκι ελευθερώθηκε, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο ΑΠΟΕΛ σφράγισε την νίκη του στις καθυστερήσεις με ένα τρίτο γκολ. Μαγική μπαλιά από τον Ζαχίντ, βγάζει τετ-α-τετ τον Εφραίμ, ο οποίος θέλοντας να σφραγίσει το τρίτο γκολ έδωσε στον Ενσούε που με σουτ έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεζ, Ενσούε, Πολιάκοφ, Μερκής, Λάγο, Μοράις, Σοόυζα, Ζαχίντ, Σαλάι (67' Εφραίμ), Ορ (86' Βούρος), Ποτέ (78' Ντε Καμάργκο)

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Μοϊσόφ (84' Ρουσιάς), Καταλά, Λαμπάν (72' Τρισκόφσκι), Λαρένα, Τομάς (78' Χέφελ), Τέτε, Ακοράν, Φλοριάν

Τελικό: ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 3-1

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 3-1
21/01/2018 - 17:55