Νέα ήττα για την ΑΕΚ, αυτή την φορά στο Αγρίνιο (τα αποτελέσματα της ημέρας)

Σάββατο, 24/11/2018 - 21:22

Σε ένα κομβικό ματς για να αποδείξει ότι αν μη τι άλλο δεν έχει χάσει τον χαρακτήρα της, η ΑΕΚ εμφανίστηκε με το μυαλό στα… ψώνια! Η Ένωση μετά από τα δύο συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα με Παναθηναϊκό και Ατρόμητο, είχε την ευκαιρία να ανασυνταχθεί στη διακοπή του πρωταθλήματος, αλλά κατάφερε να εμφανιστεί ακόμα χειρότερη και να ηττηθεί από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Η ήττα από την εκπληκτική ομάδα του Τραϊανού Δέλλα σε συνδυασμό με τη νίκη του τριφυλλιού νωρίτερα στην ημέρα, έφεραν την περυσινή πρωταθλήτρια να βρίσκει εκτός πεντάδας!!!!

Η σχετικότητα του χρόνου είναι βγαλμένη από τις πιο σπουδαίες στιγμές της ζωής και της Super League. Στο Αγρίνιο 47 λεπτά (σ.σ. το πρώτο ημίχρονο με καθυστερήσεις) έμοιαζαν με ατελείωτη, βασανιστική αιωνιότητα και ένα λεπτό μπορεί να χωράει όλα όσα έγιναν. Ευκαιρία που χάθηκε, γκολ που ακυρώθηκε για να επιβεβαιώσει κάθε φαλλοκρατικό κλισέ για τις γυναίκες και το οφσάιντ και φυσικά το αυτογκόλ του Ούρος Τσόσιτς, το οποίο έδωσε προβάδισμα στον Παναιτωλικό και τη δυνατότητα να διαχειριστεί το ματς όπως ακριβώς ήθελε. Οι γηπεδούχοι, που επέλεξαν να πιέσουν ψηλά και να μην περιμένουν την ΑΕΚ πίσω κινδύνεψαν σε ελάχιστες περιπτώσεις από την Ένωση και παράλληλα είχαν δύο εξαιρετικές αντεπιθέσεις για να βάλουν και δεύτερο τέρμα και να έχουν ακόμα πιο ξεκάθαρο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Το ξεκάθαρο προβάδισμα που έψαχνε το πήρε τελικά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και έβαλε ένα βουνό μπροστά στους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη. Ο Καμαρά πέτυχε το γκολ, το οποίο έψαχνε τόσο πολύ στο 50’ και ο Παναιτωλικός με προβάδισμα 2-0, το μόνο που έπρεπε ήταν να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ έχει πιο επιθετική, πιο πιεστική, το γκολ του Αντρέ Σιμόες της έδωσε ψυχολογία να… φορτώσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν. Κι ευτυχώς για το ματς και το πρωτάθλημα, ο Πόνσε δε βρήκε στόχο από καθαρή θέση οφσάιντ, φάση που διέφυγε εκ νέου της βοηθού.