Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση: Ο απόηχος από το Βαρωσιώτικο ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 9/2/2023 - 21:37

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος», σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Με γκολ του Σλοβάκου επιθετικού στο 42ο λεπτό, ο οποίος συνέχισε από 'κει που έμεινε κόντρα στην Ομόνοια, η «Κυρία» πανηγύρισε το τρίποντο και πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Στον απόηχο μετά το τέλος του αγώνα, ο Βέσκο Μιχαΐλοβιτς εξέφρασε την ικανοποίηση του για τη νίκη, την οποία χαρακτήρισε πιο σημαντική από αυτήν κόντρα στην Ομόνοια.

Με τη σειρά του, ο Σάββας Πουρσαϊτίδης έμεινε απογοητευμένος από την ήττα, όμως τόνισε ότι δεν πτοεί την ομάδα του και έδωσε το... σύνθημα για τη συνέχεια.

Αναλυτικά όλες οι δηλώσεις:

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Μετά από πολύ καιρό δεχθήκαμε ήττα που μας πληγώνει αλλά δεν μας πτοεί. Έγινε μεγάλη προσπάθεια στο β' ημίχρονο απότ α παιδιά, είμαι πολύ περήφανος για το πώς δουλεύουν καθημερινά και πώς ανταποκρίνονται με μεγάλους αντιπάλους. Στο πρώτο μέρος αν και δεν δεχθήκαμε ευκαιρίες από τον αντίπαλο προηγήθηκε. Αλλάξαμε σχηματισμό, ελέγξαμε το δεύτερο, βάλαμε πίεση, ρισκάραμε, αλλάξαμε σχηματισμό, χάσαμε ευκαιρίες με αποκορύφωμα αυτή στο τελευταίο δευτερόλεπτο, συνεχίζουμε, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Ο κόσμος ήταν φανταστικός, βοήθησε, μας έσπρωξε μέχρι τέλους. Κάνουμε πορεία πρωταθλητισμού στον δεύτερο γύρο, κανείς δεν πίστευε ότι μπορούσαμε να είμαστε εδώ. Έμειναν τρία παιχνίδια, είμαστε κοντά στον στόχο που τώρα είναι η εξάδα αλλά από αύριο πρωί σκεφτόμαστε το παιχνίδι κυπέλλου που είναι εξίσου σημαντικό και δύσκολο. Συγχαρητήρια στα παιδιά που έδωσαν πάρα πολλά και στον κόσμο που μας στήριξε, συνεχίζουμε».

Για τις απουσίες Οφόρι-Καρλίτος κι αν ήταν σημαντικές: «Και σε άλλα παιχνίδαι είχαμε απουσόιες, δεν είμαστε ομάδα που εξερτάται από 1-2 παίκτες, είμαστε σύνολο, άρα δεν θεωρώ ότι έπαιξε ρόλο που έλειπαν κάποια παιδιά».

Αν η αλλαγή συστήματος στην επανάληψη επηρεάστηκε από το ότι η Ανόρθωση στο πρώτο μέρος έλεγξε το κέντρο: «Ναι, ξέραμε ότι αν θα πιέσουμε τους χαφ τους, δεν είναι ομάδα που μπορεί να ξεκινήσει από πίσω και να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Φέραμε το παιχνίδι στα μέτρα μας. Αλλά μας έλειψε το γκολ. Αν ισοφαρίζαμε θεωρώ μπορούσαμε να κερδίσουμε».

Βέσκο Μιχαΐλοβιτς (Ανόρθωση): «Ίσως πιο σημαντική νίκη από αυτήν πάνω στην Ομόνοια γιατί κερδίσαμε μια εξαιρετική ομάδα όπως η Νέα Σαλαμίνα με έξι συνεχόμενες νίκες και στο γήπεδό της όπου μόνο μια ομάδα αν την κέρδισε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, κρατούσαμε περισσότερο την μπάλα, φτιάξαμε μια-δυο φάσεις για το γκολ, ήρθε στο τέλος. Είπα στους παίκτες ότι το πρώτο δεκάλεπτο του β' ημιχρόνου δεν μου άρεσε καθόλου, ήμασταν φοβισμένοι, δεν κρατούσαμε μπάλα και η Σαλαμίνα απειλούσε με φάουλ και κόρνερ, φυσικά δεν έφτιαξε ευκαιρία όμως όσο είναι 1-0 κι έχει τέτοιες φάσεις είναι επικίνδυνα πράγματα. Μετά ισορροπήσαμε και σχετικά εύκολα κρατήσαμε το 1-0.

Τίποτα παραπάνω, τρεις βαθμοί, συνεχίζουμε την προσπάθεια. Πάντα τονίζω ότι αυτοί οι παίκτες είναι πολύ καλοί και ατομικά και σαν ομάδα και πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε έτσι να παίζουμε και να παλεύουμε, δείξαμε ότι μπορούμε κι αυτό είναι το πιο σημαντικό για σήμερα. Καλή συνέχεαι στη Σαλαμίνα, να πετύχει τους στόχους της, όχι στο κύπελλο γιατί είμαστε κι εμείς εκεί. Πραγματικά είναι φοβερή δουλειά που κάνουν, τους ξέρω, ο Σάββας είναι φίλος μου κι όλα τα παιδιά, τους εύχομαι να πετύχουν τους στόχους τους.

Για αυτό είπα είναι πιο σημαντική νίκη επειδή είναι για πρώτη φορά δεύτερη συνεχόμενη. Η ψυχολογία μας είναι πάρα πολύ καλή φαίνεται και στις προπονήσεις και το τονίζω στους παίκτες. Όταν έχεις καλή προπόνηση θα έχεις και απόδοση τη μέρα του παιχνιδιού. Πρώτη φορά είχαμε επτά μέρες μπροστά μας, δουλέψαμε πάρα πολύ και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε».

Για Γκερέρο: «Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό, είχε ένα κτύπημα. Είπαμε στο ημίχρονο να δοκιμάσει αν μπορεί να συνεχίσει αλλά δεν μπορούσε».

Για τον Λόρια: «Ελπίζω να είναι όλα καλά με τον Λόρια. Τους χρειαζόμαστε όλους»

Έρικ Σαμπό (Ανόρθωση): «Προσπαθήσαμε να μην τους δώσουμε χώρους. Οι νέοι παίκτες έφεραν ποιότητα στην ομάδα και αυτό βοηθά. Θέλουμε να φτάσουμε την πρώτη εξάδα, δεν εξαρτάται μόνο από εμάς. Θέλουμε να συνεχίσουμε με νίκες. Μεγάλος στόχος είναι το κύπελλο».