Νέα Σαλαμίνα χωρίς «φρένα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 5/11/2018 - 20:48

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» με τη Σαλαμίνα να πανηγυρίζει άλλη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε της Δόξας με 1-0 χάρη στο γκολ του Κίνγκσλεϊ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Νέα Σαλαμίνα με αυτή της τη νίκη έφτασε τους 16 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και έπιασε στην τρίτη θέση τον Απόλλωνα στον βαθμολογικό πίνακα.

Α’ Ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδια για την Δόξα στο τρίτο λεπτό με τον Κάρλος να σουτάρει μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Κολομπάρτ και κατέληξε κόρνερ.

Στο 10ο λεπτό άστοχη κεφαλιά για την Σαλαμίνα από τον Φουστάρ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα

Ένα λεπτό αργότερα  σέντρα σουτ του Τιάγκο, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

Ο Μιτρέα με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στην αναμέτρηση έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκρεμσλ.

Στο 17ο λεπτό ήρθε το γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου η οποία εξαργύρωσε την υπεροχή της με τον Κίνγκσλεϊ ο οποίος ελίχθηκε όμορφα έξω από την περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Γκρεμσλ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση ο Νουρ έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας βρέθηκε στο σωστό σημείο και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

B’ Ημίχρονο

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Δόξα. Ο Παπαφώτης στο 49ο λεπτό έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βεσελόφσκι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τιάγκο πλάσαρε από πολύ καλή θέση όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης η Δόξα άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 65ο λεπτό ο Κάρλος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Τζολοβάρτ.

Δεκαπέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90 λεπτών στην αναμέτρηση ο Κάρλος έπιασε την κεφαλιά όμως ο Βεσελόφσκι ήταν και πάλι εκεί για να σταματήσει την Δόξα από την ισοφάριση.

Στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σικόρσκι έκανε το δυνατό σουτ με τον Γκρεμλς να αποκρούει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Παύλου (Σεργίου 46'), Φουστάρ, Τζολοβάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Μαργκάσα, Τιάγκο, Νουρ, Ελουντού (Κωστή 69'), Κίνγκσλεϊ (Σικόρσκι 55').

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμλς, Περέιρα, Μίτρεα, Τίνκου, Νελσίνιο (Φερνάντεζ 86'), Χατζηβασίλης (Ζάτλ 56') , Ασαμόα, Μπόλιεβιτς, Λουίς Κάρλος, Παπαφώτης (Ευσταθίου 56'), Παβλόφ