Νέα ταπεινωτική ήττα για την Ρεάλ (τα αποτελέσματα των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων)

Δευτέρα, 30/10/2017 - 08:32

Στην Καταλονία στο διάστημα της μεγάλης αναταραχής για το φλέγον ζήτημα της ανεξαρτησίας της περιφέρειας η Ρεάλ καλούταν να αποδείξει ότι είναι ικανή να πάρει το εφετινό τίτλο.

Ωστόσο, απέναντι στην Τζιρόνα το μόνο που κατάφερε ήταν να γνωρίσει την ήττα 2-1 αν και είχε ανοίξει το σκορ, ψηφίζοντας «όχι» στο πρωτάθλημα όπως αναφέρουν και τα ισπανικά ΜΜΕ. Πλέον απέχει οκτώ βαθμούς από την πρώτη θέση και την Μπαρτσελόνα η οποία  "πέρασε" από το Σαν Μαμές.

Ο Ισκο, μόλις στο 12ο λεπτό έδωσε «κεφάλι» στο σκορ για τη «βασίλισσα» η οποια όμως είδε τα πράγματα να παίρνουν άλλη τροπή στο δεύτερο 45λεπτο και μάλιστα σε λίγα λεπτά.

Στο 54ο λεπτό ο Στουάνι ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 58ο λεπτό με τον Πορτου πήραν το προβάδισμα.

Η Ρεάλ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους Καταλανούς να πανηγυρίζουν.

Tα αποτελέσματα και η συνέχεια του τετραημέρου (27 - 30 Οκτωβρίου) σε Ιταλία, Ισπανία, Γερμανία και Γαλλία.