Νίκη μετά κόπων και βασάνων για τον ΑΠΟΕΛ στο «Αμμόχωστος» (BINTEO)

Κυριακή, 16/9/2018 - 22:02

Ο ΑΠΟΕΛ με γκολ πέναλτι του Μοράις επικράτησε δύσκολα του Ερμή εκτός έδρας με 1-0 και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακοί και μπορούσαν να χάσουν βαθμούς από τον πολύ καλό Ερμή ο οποίος απείλησε αρκετές φορές την εστία του Βάτερμαν.

Α΄ ημίχρονο:

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα θα είναι για τον Ερμή στο 7΄, με τον Μαρτίνιουκ να κάνει το σουτ και την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν και να καταλήγει έξω. Στο 9΄ ο Μαλόν θα γίνει αναγκαστική αλλαγή, στην θέση του πέρασε ο Ψάλτης.

Ο ΑΠΟΕΛ σταδιακά επέβαλε τον ρυθμό του κράτησε μπάλα και προσπάθησε με υπομονή να πλησιάσει στην εστία του Αραμπάτζη. Παρόλα αυτά ο Ερμής κρατούσε αρκετά καλά μη επιτρέποντας στους πρωταθλητές να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Τελικώς ο ΑΠΟΕΛ θα βρει τον τρόπο από το σημείο του πέναλτι. Μετά από ανατροπή του Τάμαρι από τον Εμπαλό ο Μοράις ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έδωσε προβάδισμα στους «γαλαζοκίτρινους».

Στο 32΄ ο ΑΠΟΕΛ θα πραγματοποιήσει και αυτός αναγκαστική αλλαγή. Στην θέση του Ενσούε ο Μιλάνοφ.

Στο 33΄ η Ερμής θα απειλήσει μετά από ώρα, όμως το σουτ του Κιπιάνι δεν θα ανησυχήσει τον Βάτερμαν. Οι «φτεροπόδαροι» ένα λεπτό αργότερα θα χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Ντεβέσα, ο οποίος έκανε το σουτ ο Βάτερμαν έδιωξε με γροθιές με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και να πάει σε κόρνερ.

Στο 41΄ ο ΑΠΟΕΛ θα έχει και αυτός δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοράις, το σουτ του όμως κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε έξω.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος θα είναι για τον Ερμή στο 51΄. Το σουτ όμως του Γεωργίου αποκρούει ο Βάτερμαν. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι θα χάσουν και δεύτερη ευκαιρία αυτή την φορά με τον Ντίτακ, το σουτ του όμως κατέληξε έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα με αποτέλεσμα ο Ερμής να πιέζει ώστε να ισοφαρίσει.

Οι πρωταθλητές θα απειλήσουν για πρώτη φορά στον δεύτερο μέρος στο 61΄. Μετά από ωραία ενέργεια του Ζαχίντ αυτό ξέφυγε από τα αριστερά γύρισε στον Γκέντσογλου όμως ο τελευταίος δεν έκανε σωστά την προβολή και η μπάλα έφυγε μακριά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ερμής θα απειλήσει και πάλι μετά από σέντρα του Ψάλτη ο Εσομπέ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να πάει έξω.

Στο 88΄ ο αγώνας διεκόπει προσωρινά μετά από σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων. Τελικώς ο Λούκας Σωτηρίου απέβαλλε τους προπονητές των δυο ομάδων Κωστάκη Καϊάφα και Μπρούνο Μπαλταζάρ, και τον Κειτά, ενώ κίτρινη κάρτα δέχθηκαν Βάτερμαν και Ρόμο.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Μαρτίνιουκ, Μαλόν (9΄Ψάλτης) Εμπαλό, Κουατσίκα, Φυλακτού (71΄Ταραλίδης) Γκουλόν, Ντίτακ, Κιπιάνι (60΄Εσομπέ) Γεωργίου, Κεϊτά

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε (31΄Μιλάνοφ) Εφραίμ (72΄Ντελατόρε) Σόουζα (60΄Γκέτσογλου)Ρέζα, Αλ Τάμαρι, Ζαχίντ, Μοράις, Βούρος, Ιωάννου, Καρλάο