Νίκη στις καθυστερήσεις για την Σίτι, χατ-τρικ ο Ρούνεϊ, άνετη η Λίβερπουλ

Πέμπτη, 30/11/2017 - 08:18

«Λύτρωση» στις καθυστερήσεις για την Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Σαουθάμπτον (2-1), «παρέλαση» της Λίβερπουλ στην έδρα της Στόουκ (3-0), χατ-τρικ από τον Ρούνεϊ στο 4-0 της Έβερτον επί της Γουέστ Χαμ.

Στόουκ - Λίβερπουλ 0-3

Με τον Σαντιό Μανέ να ανοίγει το σκορ με σκαφτό πλασέ στο 17ο λεπτό και τον ευρισκόμενο σε δαιμονιώδη κατάσταση Μοχάμεντ Σαλάχ να «χτυπάει» δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο (77', 83') και να φτάνει τα 12 τέρματα στην φετινή Premier League, η Λίβερπουλ υπέταξε με χαρακτηριστική άνεση την Στόουκ στο «Μπριτάνια» (9η νίκη στις τελευταίες 11 μεταξύ τους αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις) και με το τελικό 3-0 αναρριχήθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 πόντους σε 14 αγωνιστικές, επιβεβαιώνοντας ότι στις καλές της βραδιές είναι απλα απολαυστική σε όποιο γήπεδο κι αν αγωνίζεται.

Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 2-1

To σερί των 18 συνεχόμενων νικών της Μάντσεστερ Σίτι σε όλες τις διοργανώσεις απειλήθηκε πολύ σοβαρά από την σκληροτράχηλη Σαουθάμπτον, η οποία «απάντησε» στο 1-0 του Κέβιν ντε Μπρόινε (47') με το γκολ του Οριόλ Ρομέου 28 λεπτά αργότερα, ωστόσο ο Ραχίμ Στέρλινγκ «λύτρωσε» τελικά το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με αριστουργηματικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή και διατηρώντας το +8 από την συμπολίτισσα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δείχνοντας ότι παρότι είναι ακόμη Νοέμβριος, η Σίτι δύσκολα θα χάσει τον τίτλο.

Έβερτον - Γουέστ Χαμ 4-0

Εν αναμονή της πρόσληψης του Σαμ Αλαρντάις στην τεχνική ηγεσία της, η παραπαίουσα Έβερτον πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της και συνέτριψε με 4-0 την Γουέστ Χαμ στο «Γκούντισον Παρκ», έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον «αγέραστο» Γουέιν Ρούνεϊ. Ο 32χρονος Άγγλος διεθνής επιθετικός πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ στην Premier League έπειτα από τον Σεπτέμβριο του 2011 (το μεγαλύτερο διάστημα στην Ιστορία ανάμεσα σε δύο χατ-τρικς του ίδιου ποδοσφαιριστή), σημειώνοντας το τρίτο γκολ σχεδόν από... τη σέντρα, ενώ ο Άσλεϊ Γουίλιαμς διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 78'.