Νίκη τίτλου η Γιουβέντους

Κυριακή, 1/4/2018 - 10:00

Η Γιουβέντους δεν έκανε καλή εμφάνιση, αλλά νίκησε 3-1 τη Μίλαν και βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς άφησε ξανά 4 βαθμούς πίσω τη Νάπολι (νωρίτερα γκέλαρε με τη Σασουόλο).

Στο 8ο λεπτό ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ, αλλά στο 28′ απάντησε ο Λεονάρντο Μπονούτσι, ο οποίος πανηγυρίσε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Η Μίλαν από τότε μέχρι και το 75ο λεπτό ήταν ανώτερη, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της για να ολοκληρώσει την ανατροπή, με κορυφαία το δοκάρι σε σουτ του Τσαλχάνογλου.

Ο Κουαδράδο “τιμώρησε” του “ροσονέρι” στο 79′ με κοντινή κεφαλιά από γύρισμα του Κεντίρα, ο οποίος στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (5-3-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (46′ Ντόουγκλας Κόστα), Μπαρτζάλι, Μπενατιά, Κιελίνι, Ασαμόα, Πιάνιτς (75′ Μπεντανκούρ), Κεντίρα, Ματουιντί (61′ Κουαδράδο), Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Λούκας Μπίγλια (76′ Μοντολίβο), Κεσιέ, Μποναβεντούρα, Σούσο, Τσαλχάνογλου (80′ Κουτρόνε), Αντρέ Σίλβα (65′ Κάλινιτς).

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο 31η Μαρτίου

Μπολόνια – Ρόμα 1-1 (18′ Πουλγκάρ / 76′ Τζέκο)

Λάτσιο – Μπενεβέντο 6-2 (19′ και 68′ Ιμόμπιλε, 60′ Καϊσέδο, 66′ Ντε Φράι, 83′ Λούκας Λέιβα, 90’+1 πέν. Λουίς Αλμπέρτο / 23′ Κατάλντι, 51′ Γκιλιέρμε)

Φιορεντίνα – Κροτόνε 2-0 (3′ Σιμεόνε, 62′ Κιέζα)

Ίντερ – Βερόνα 3-0 (1′ και 48′ Ικάρντι, 13′ Πέρισιτς)

Τζένοα – ΣΠΑΛ 1-1 (30′ πέν. Λαπαντούλα / 60′ Λάτζαρι)

Κάλιαρι – Τορίνο 0-4 (61′ Ιάγο Φαλκέ, 65′ Λιάιτς, 79′ Ανσάλντι, 87′ Όμπι)

Αταλάντα – Ουντινέζε 2-0 (68′ Πετάνια, 74′ Μαζιέλο)

Σασουόλο – Νάπολι 1-1 (22′ Πολιτάνο / 80′ αυτ. Ροζέριο)

Κιέβο – Σαμπντόρια 2-1 (62′ Λούκας Κάστρο, 79′ Χετεμάι / 26′ πέν. Κουαλιαρέλα)

Γιουβέντους – Μίλαν 3-1 (8′ Ντιμπάλα, 79′ Κουαδράδο, 87′ Κεντίρα / 28′ Μπονούτσι)