Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο της Ομόνοιας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/11/2018 - 19:53

Με δύο εύστοχα πέναλτι από τον Ζόρντι Γκόμεθ η Ομόνοια πήρε το τρίτο της φετινό τρίποντο και πρώτο της με τον Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο. Το «τριφύλλι» επικράτησε του Ερμή με 2-1 και έφτασε τους 9 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα. Η Ομόνοια κατά διαστήματα έπαιξα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και δικαίως πανηγύρισε τη νίκη. Από την άλλη η ομάδα της Αραδίππου μπήκε στο ΓΣΠ από την πρώτη στιγμή για να αμυνθεί και δεν απείλησε ουσιαστικά καθόλου την εστία του Μεχίας εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.

Να σημειώσουμε ότι ο Δημήτρης Χριστοφή αντικαταστάθηκε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου καθώς ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στους προσαγωγούς. Άτυχος για ακόμη μια φορά ο Κύπριος διεθνής ποδοσφαιριστής και άπαντες περιμένουν να μάθουν την έκταση του προβλήματος του στην ομάδα.

Α' Ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση για τον Ερμή στο τρίτο λεπτό. Φάουλ από τον Φυλακτού, κεφαλιά του Εσομπέ, έξω η μπάλα.

Στο 14ο λεπτό ήρθε μια τελική ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κατελάρη ο οποίος δεν δίστασε να δοκιμάσει το πόδι απ' το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε αρκετά έξω

Ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα 20 λεπτά ήταν πάρα πολύ αργός με την Ομόνοια να έμοιαζε κάπως πιο επιθετική από τον αντίπαλο της.

Στο 23ο λεπτό του αγώνα ο Κατελάρης επιχείρησε και πάλι το σουτ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μανρίκε έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Αντόνια στην κεφαλιά, πήρε ύψος η μπάλα και καθάρισε εύκολα τη φάση ο Αραμπατζής.

Συνέχισε την πίεση η Ομόνοια και στο 27ο λεπτό ο Χριστοφή έκανε τη μπαλιά από δεξιά και ο Ραμίρες πλάσαρε με τη μια, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι καθώς ο Ψάλτης έπιασε τα πόδια του Αντόνια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκόμεθ ο οποίος δεν λάθεψε βάζοντας την Ομόνοια μπροστά στο σκορ. Ο Ισπανός ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού» έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά με δύναμη, και παρά το γεγονός πως ο Αραμπατζής έπεσε σωστά, δεν μπόρεσε να αποτρέψει το τέρμα.

Ο Ερμής καθ' όλη την διάρκεια του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Μεχίας.

Χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 43ο λεπτό με τον Χριστοφή να μην μπορεί να βρει δίκτυα με το κεφάλι.

B' Ημίχρονο

Ο Ερμής στο 51ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μαύρου ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και νίκησε τον Μεχίας για το 1-1.

Η απάντηση της ομάδας του Αναστασίου ήταν άμεση καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Αντόνια κέρδισε και πάλι πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γκόμεθ για να βάλει και πάλι σε θέση «οδηγού» την ομάδα του. Να σημειώσουμε ότι η επαφή στον Αντόνια σύμφωνα με τις επαναλήψεις είναι εκτός περιοχής.

Στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μανρίκες δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση αλλά με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Αραμπατζής

Τρία λεπτά αργότερα εξαιρετική μπαλιά του Τζαΐλσον και προβολή του Ραμίρες από κοντά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ' τα δοκάρια.

Στο 77ο λεπτό ο Μαρτίνιουκ έκανε το βολέ όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών της Ομόνοιας.

Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια στο 82ο λεπτό με τον Ραμίρεζ ο οποίος ελευθερώθηκε υπέροχα από τον Εμπαλό όμως το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Αραμπατζή.

Στο 87 λεπτό ο Τζαΐλσον βρέθηκε στην περιοχή του Ερμή όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Σοάρες έκανε το σουτ όμως και πάλι η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και πέρασε εκ νέου σε κόρνερ.

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Μανρίκε, Σοάρες, Αντώνια (Κούσουλος 81'), Λόρα, Γκόμεθ (Ενρίκεζ 71'), Ραμίρες, Βύντρα, Κατελάρης, Πρτσε, Χριστοφή (Τζαΐλσόν 45')

Ερμής (Ντε Ντέους): Αραμπατζής, Γκουλόν (Ντεβέσα 73'), Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Πηλέας, Εσόμπε (Δημητρίου 45'), Ψάλτης (Κιπιάνι 60'), Φυλακτού, Εμπαλό, Ντε Μέλο

Δηλώσεις

Αναστασίου (Ομόνοια): «Λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Είχαμε να διαχειριστούμε μια ομάδα που προερχόταν από άσχημα σερί, δεν ήταν εύκολο. Είχαμε το απρόοπτο με τον Ματ και χθες μου έγινε γνωστό πως δεν μπορεί να αγωνιστεί. Τα παιδιά αντέδρασαν πολύ καλά, αν και είχαμε με ενοχλήσεις τον Χριστοφή από το 20’. Δουλέψαμε, θα μπορούμε να ήμασταν πιο ήρεμοι στο δεύτερο μέρος. Είχα μια ανησυχία για την φυσική κατάσταση.

Τα παιδιά δούλεψαν πολύ, είχαμε και την ψυχολογική κατάσταση. Ο Ερμής προσπάθησε, εκεί δεν κάναμε σωστές επιλογές. Δημιουργήσαμε φάσεις και θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το ματς. Σαν εικόνα και σαν πρώτο δείγμα τα παιδιά έδειξαν διάθεση και καλό πνεύμα. Νομίζω ότι ήμασταν δίκαια οι νικητές και ήταν μια ψυχολογική ένεση. Στόχος είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να βελτιωθούμε και να παίρνουμε αποτελέσματα. Σήμερα νομίζω το πρώτο δείγμα ήταν θετικό. Όλοι οι παίχτες είναι σημαντικοί και θα προσπαθήσουμε να τους αξιοποιήσουμε όλους. Να βελτιώσουμε την φυσική μας κατάσταση, όμως δεν γίνονται θαύματα από την μια στιγμή στην άλλη.

Να βελτιώσουμε την εκρηκτικότητα μας, την κατοχή και να είμαστε κυρίαρχοι. Αυτό θέλουμε. Ήταν 4 μήνες δύσκολοι, θέλει υπομονή. Νομίζω πως η συμπεριφορά τους ήταν περισσότερο από θετική αυτές τις μέρες που είμαι στην ομάδα. Οι μεταξύ τους σχέσεις είναι μια χαρά.

Κοιτάμε παιχνίδι με παιχνίδι, και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

Ντε Ντέους (Ερμής): «Δουλέψαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχαμε πρόβλημα με το Νο8 της Ομόνοιας. Στο β΄ ημίχρονο μπήκαμε πολύ καλά, σκοράραμε, αλλά στο τέλος της ημέρας χάσαμε το ματς από δύο δικά μας λάθη, δύο πέναλτι η Ομόνοια».

Βύντρα (Ομόνοια): «Είχαμε άσχημα αποτελέσματα. Παιχνίδι με παιχνίδι θέλουμε να βελτιωθούμε. Σήμερα αξίζαμε τη νίκη. Θέλουμε να βελτιωθούμε και να επανέλθουμε στην κατάσταση που επιθυμούμε. Ο Αναστασίου έχει την δική του φιλοσοφία με επιθετικό ποδόσφαιρο. Θέλουμε να μεγαλώσουμε τα καλά μας διαστήματα. Δεν ξεκινήσαμε καλά φέτος. Πρέπει να βελτιώσουμε την εικόνα μας στο γήπεδο, όπως αξίζει στην Ομόνοια».

Α. Δημητρίου (Ομόνοια): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη. Η ομάδα την είχε ανάγκη. Αυτή η νίκη σε συνδυασμό με την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία θα μας δώσει χρόνο για να δουλέψουμε στα σημεία και να βελτιωθούμε. Φάνηκε στο αγωνιστικό χώρο πόσο τη θέλαμε και θα μας βοηθήσει στη συνέχεια.

Δεν υπάρχει λόγος να πούμε μεγάλα λόγια. Υπάρχει μπόλικη δουλειά. Κρατάω το σημείο που είπε ο προπονητής για τη διάθεση των ποδοσφαιριστών να δουλέψουν αλλά και για το γεγονός πως θέλουν να δουλέψουν και να είναι ψηλά. Θέλω να πω ευχαριστώ στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Πλέον βλέπουμε τον επόμενο αγώνα με τη Δόξα. Θέλουμε πολύ και δεύτερη νίκη στη σειρά.

Ο Χρισροφή ένιωσε μια ενόχληση στον προσαγωγό και γι’ αυτό πέρασε εκτός. Ήταν για προληπτικούς λόγους κυρίως. Θα περιμένουμε 1-2 μέρες για να δούμε τι έχει ακριβώς».