Νίκησε αλλά δεν προκρίθηκε ο Κεραυνός

Πέμπτη, 11/10/2018 - 15:00

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός απέναντι στην Τσερκάσκι Μάβπι με σκορ 64-61, στο πλαίσιο του Β’ προκριματικού γύρου του FIBA Europe Cup, που ωστόσο, δυστυχώς δεν κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του θεσμού. Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη στο παρκέ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Στο πρώτο παιχνίδι που είχε πραγματοποιηθεί μία βδομάδα νωρίτερα στην Ουκρανία, ο Κεραυνός είχε γνωρίσει την ήττα με 75-64 και δυστυχώς στον επαναληπτικό του Στροβόλου δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την διαφορά των 11 πόντων.

Στους ομίλους του FIBA Europe Cup προκρίθηκαν και οι τρεις καλύτερες ομάδες που είχαν αποκλειστεί από την Β’ προκριματική φάση. Πρόκειται για τις Rilski Sportist (με διαφορά -4), Dnipro (με διαφορά -7) και New Heroes Den Bosch (με διαφορά -8, όσους και ο Κεραυνός, η οποία όμως έχει καλύτερη επίθεση). Αξίζει να σημειωθεί πως δύο ακόμα αγώνες βρίσκονται σε εξέλιξη και θα ολοκληρωθούν αργά το βράδυ της Τετάρτης (10/10). Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 18 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μετά από 3’ είχε προηγηθεί με 7-3, ενώ λίγο πιο μετά ο Κεμπ με τρίποντο έκανε το 10-3. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά με 13-7, ενώ τρία λεπτά πιο μετά η Τσερκάσκι Μάβπι μείωσε στους δύο (17-15). Στην συνέχεια οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι και σημείωσαν έξι πόντους (τέσσερις ο Γουίλις, δύο ο Αμπουκάρ) φέρνοντας το σκορ στο 23-15.

Με τέσσερις πόντους ξεκίνησαν την Β’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι, μειώνοντας σε 23-19, με τον Κεραυνό να απαντάει με επίσης τέσσερις πόντους από τους Χάγκινς-Γουίλις (27-19). Στο 15’ οι ουκρανοί μείωσαν στους τρεις την διαφορά (27-24), με τον Κεραυνό να είναι ανώτερος στην συνέχεια και μέχρι το 18:30 να μεγαλώνει την διαφορά στους έξι (32-26). Με το φινάλε του ημιχρόνου η κυπριακή ομάδα ήταν μπροστά με 34-29.

Έως το 22’ ο Κεραυνός είχε φέρει το σκορ στο 36-31, με τους φιλοξενούμενους στο επόμενο λεπτό να σημειώνουν πέντε πόντους και να ισοφαρίζουν σε 36-36. Στο 25’ το σκορ ήταν στο 40-39 υπέρ του Κεραυνού, ενώ δυόμιση λεπτά πιο μετά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 42-42. Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη είχε ελαφριά υπεροχή στην εξέλιξη του αγώνα και κατάφερε μέχρι το φινάλε της περιόδου να προηγηθεί με 49-46.

Στο 32’ οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 51-51, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 53-53. Οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν σε μικρά επίπεδα, ενώ μέχρι το 36’ το σκορ οδηγήθηκε στο 56-56.  Έπειτα ακολούθησαν τέσσερις πόντοι για τον Κεραυνό (από δύο οι Κινγκ-Γουίλις) που έφεραν την διαφορά στους τέσσερις (60-56). Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 64-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 34-29, 49-46, 64-61