Νίκησε αλλά και πάλι δεν ενθουσίασε ο ΑΠΟΕΛ

Τετάρτη, 19/9/2018 - 20:54

Ο ΑΠΟΕΛ στο «ντεμπούτο» του Κωστή στον πάγκο του έφυγε με τη νίκη από την Λάρνακα απέναντι στη Σαλαμίνα με 3-2. Οι πρωταθλητές δεν ενθουσίασαν με την εμφάνιση τους όμως το μόνο που κρατάνε από το παιχνίδι είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης. Από το παιχνίδι αποχώρησε τραυματίας στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Εφραίμ.

Α’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζιοκλιτρινοι» προηγήθηκαν στο σκορ  μόλις στο τρίτο λεπτό όταν ο Ρέζα με κοντινό πλασέ. Η φάση άρχισε με τον Τάμαρι που μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Ρέζα. Αυτός με τη σειρά του στον Εφραίμ όμως το πλασέ του κόντραρε στους αμυντικούς της Σαλαμίνας και στρώθηκε στον Ιρανό ο οποίος με κοντινό ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια η Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και να κερδίσει χώρους. Οι αντεπιθέσεις της Βαρωσιώτικης ομάδας έδειξαν να «μπερδεύουν» την αμυντική διάταξη του ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη ευκαιρία για την Σαλαμίνα ήρθε στο 20ο λεπτό όταν ο Ελουντού έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βάτερμαν.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κίγκσλεϊ έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε στις φάσεις των γηπεδούχων στο 31ο λεπτό όταν ο Τάμαρι μπήκε στην περιοχή όμως το τέλειωμα του πέρασε παράλληλα από την εστία του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 36ο λεπτό έγινε ένα σουτ από πλευράς των φιλοξενούμενων όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Σαλαμίνας.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Νούνο Μοραις.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ υπέπεσε σε αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου όμως η Σαλαμίνα δεν τα εκμεταλλεύτηκε σωστά.

Στο 54ο λεπτό η Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα όταν ο Κίνγκσλεϊ έκανε την καρφωτή κεφαλιά όμως η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι» και πέρασε λίγο έξω από την εστία του Βάτερμαν.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κίνγκσλεϊ και πάλι βρέθηκε μέσα στην περιοχή των πρωταθλητών όμως δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά την φάση.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν μπορούσε να βρει το γκολ. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ και πάλι προβλημάτιζε με την εικόνα του καθώς «βολευόταν» με το σκορ.

Στο 70ο λεπτό η Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκολομπάρτ να μην μπορεί να βρει στόχο με το κεφάλι μέσα από την περιοχή των «γαλαζιοκίτριων».

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τιάγκο έκανε το σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ.

Δέκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 η Σαλαμίνα ξαναμπήκε στο παιχνίδι όταν ο Ελουντού τέλειωσε ωραία τη φάση μετά από πάσα του Νούρ. Να σημειώσουμε ότι το γκολ της Σαλαμίνας ήταν αντικανονικό και δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς ο Ελουντού ήταν εκτεθειμένος.

Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση καθώς στο 84ο λεπτό ο Σόουζα από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1 για την ομάδα του μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 86ο λεπτό η Σαλαμίνα έχασε εκ νέου μεγάλη ευκαιρία καθώς το σουτ του Ελουντού κατέληξε λίγο έξω.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Αμμοχωστιανή ομάδα ξανά μπήκε στο παιχνίδι όταν Κίνγκλσεϊ κατάφερε να νικήσει τον Βάτερμαν.

Εντεκάδες

Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Κίνγκσλεϊ, Ντομίνγκες (Φραγκέσκου 70’), Παύλου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Νουρ, Μιντίκκης, Κορρέα, Ελουντού

ΑΠΟΕΛ (Κωστή): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Βούρος, Καρλάο (Μερκής 73’), Ιωάννου, Μοράις, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (Σόουζα 48'), Τάμαρι, Ρέζα (Ντελατόρε 66’)

Δηλώσεις προπονητών

ΑΠΟΕΛ (Γ. Κωστή):«Ήθελα να αλλάξω την ψυχολογία της ομάδας. Προσπαθήσαμε στο σύντομο χρονικό διάστημα που είχαμε να οργανώσουμε την ομάδα με τον δικό μου τρόπο. Η φιλοσοφία μας είναι η ομάδα μας να επιβάλλεται απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο. Είμαστε πολύ μακριά από την εικόνα που θέλω να έχει η ομάδα ώστε να είναι αντάξια του ονόματος μας. Έχω εμπιστοσύνη στου ποδοσφαιριστές και βήμα βήμα θα ανεβάσουμε την απόδοσή μας. Το Σάββατο έχουμε ένα δύσκολο παιγνίδι που πρέπει να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στον Σάββα που παρουσίασε μια πολύ καλή ομάδα».

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): «Ευχαριστώ τον Γιώργο Κωστή για τα καλά του λόγια και του εύχομαι ότι καλύτερο. Δεν θα κρυφτώ και θα είμαι ειλικρινής. Είμαι πολύ απογοητευμένος από το αποτέλεσμα και θα γινόταν ακόμα και με ισοπαλία. Ο αντίπαλος δεν μας έβαλε δύσκολα και δεν επιβλήθηκε σε βαθμό που να μας προκαλέσει πανικό.. Δυστυχώς από το πρώτο λεπτό βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Δεχτήκαμε ένα γκολ στο 47’ που μας άφησε με δύο γκολ πίσω. Πετύχαμε γκολ μπήκαμε στο παιχνίδι, δεν ήρθε το δεύτερο γκολ και μας τιμώρησε η μπάλα στο τρίτο γκολ Σκοράραμε στο τελευταίο λεπτό αλλά δεν είχαμε τον χρόνο να πάρουμε την ισοπαλία. Νιώθω περηφάνια για τους παίκτες μου αλλά αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Καλή συνέχεια στον Γιώργο. Έχουμε τώρα μπροστά μας το δυσκολότερο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο».