Νίκησε με ανύπαρκτο πέναλτι η Ελβετία

Παρασκευή, 10/11/2017 - 09:26

Η Ελβετία παρουσίασε και στα μπαράζ την εξαιρετική εικόνα των προκριματικών, αφού πέρασε νικηφόρα και από το Μπέλφαστ. Οι Ελβετοί έκαμψαν την αντίσταση των Βορειοιρλανδών, επικράτησαν 1-0 χάρη σε ένα ανύπαρκτο πέναλτι και βρίσκονται ένα βήμα από την πρόκριση στο Μουντιάλ!

Η ατμόσφαιρα στο Μπέλφαστ απίθανη, οι Βορειοιρλανδοί κέρδισαν τις εντυπώσεις στις εξέδρες, αλλά στον αγωνιστικό χώρο δεν είχαν έμπνευση για να κάνουν την υπέρβαση! Κακό το α' μέρος, με τις δυο ομάδες να αποφεύγουν το ρίσκο, τους Ελβετούς να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα, αλλά να μην είναι σε θέση να απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με ατομικές ενέργειες του Λάφερτι , χωρίς όμως να σταθούν τυχεροί.

Στο πρώτο 45λεπτο η Ελβετία έχει να θυμάται μια καλή ευκαιρία, αλλά ο Σεφέροβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον ΜακΓκόβερν! Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 57' αγκάλιασαν την πρόκριση. Το σουτ του Σακίρι σταμάτησε μάλλον στην πλάτη του Εβανς ο διαιτητής είδε χέρι που ανέκοψε την πορεία της μπάλας προς την εστία. Ο Ρικάρντο Ροδρίγκες δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί, αλλά οι παίκτες του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς ήταν εξαιρετικά στημένοι, ενώ όταν χρειάστηκε κέρδισαν έξυπνα χρόνο.

Βόρεια Ιρλανδία: ΜακΓκόβερν, ΜακΛάφιν, ΜακΌλεϊ, Τζ. Έβανς, Μπραντ, Κ. Έβανς (65’ Σαβίλ), Νόργουντ, Ντέιβις, ΜακΤζένις, Ντάλας (52’ Γουόρντ), Λάφερτι (78’ Ουάσινγκτον)

Ελβετία: Ζόμερ, Λιχστάινερ, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Σέαρ, Τζάκα, Ζούμπερ (87’ Μεχμέντι), Τζεμάιλι (83’ Φρέι), Ζακάρια, Σακίρι, Σεφέροβιτς (77’ Εμπολό)