Νίκησε την ΑΕΛ και μπήκε ξανά στο «παιχνίδι» της Ευρώπης (vids)

Τετάρτη, 12/4/2017 - 17:45

Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη για την Ομόνοια, η οποία επικράτησε της ΑΕΛ με 2-1. Τα γκολ για το τριφύλλι πέτυχαν οι Χριστοφή και Ντάρμπισαϊαρ ενώ ισοφάρισε προσωρινά για την ΑΕΛ ο Πίτι. Με την νίκη της αυτή η Ομόνοια πλησίασε την ΑΕΛ στον ένα πόντο.

Α΄ Ημίχρονο:

Πολύ προσεκτικά μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να έχουμε ελάχιστες τελικές προσπάθειες τα πρώτα λεπτά.  Με βασικό στοιχείο του παιχνιδιού την εναλλασσόμενη κατοχή της μπάλα στην μεσαία γραμμή.

Η πρώτη αξιόλογη φάση θα ρθει στο 13΄ ουσιαστικά από το πουθενά, όταν ο Άρνασον γύρισε την μπάλα στον Παναγή ο τελευταίος δεν έκανε καλό κοντρόλ στην μπάλα αλλά για καλή του τύχη η μπάλα πέρασε έξω.

Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ πήρε σταδιακά μέτρα στον αγώνα χωρίς όμως να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία της Ομόνοιας. Στο 25΄ η Ομόνοια προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή αφού ο Άρνασον τραυματίστηκε. Την θέση του πήρε ο Φλορέσκου.

Στο 42΄ θα καταγραφεί η πρώτη κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι και αυτή ήταν για την ΑΕΛ. Μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Πίτι, η μπάλα έφτασε στον Μιτρέα, ο οποίος σούταρε από κοντά, όμως τελευταία στιγμή η μπάλα αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή.

Στο 45΄ ήταν η σειρά της Ομόνοιας να κάνει την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, στην οποία μάλιστα άνοιξε και το σκορ με τον Δημήτρη Χριστοφή. Ο ακραίος επιθετικός της Ομόνοιας έκανε  ωραία προσωπική ενέργεια και ακολούθως σούταρε δυνατά νικώντας στον Ρομό ανοίγοντας το σκορ.

Β΄ Ημίχρονο:

Εντυπωσιακά μπήκε η ΑΕΛ στην επανάληψη, αφού μόλις στο 47΄ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μέσκα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Παναγή, ο οποίος όμως έδιωξε.

Η ΑΕΛ συνέχισε και στα επόμενα λεπτά να πιέζει. Η πίεση της αυτή επέφερε καρπούς στο 69΄ όταν ο Πίτι απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Ομόνοιας.

Άμεση θα είναι η απάντηση της Ομόνοιας με τον Ντάρμπισαϊαρ στο 75΄, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μιτρέα, πήρε την μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον ανήμπορο Ρομό.

Ομόνοια: Παναγή, Παναγιώτου (82'Καρλίτος), Σοϊλέδης, Άρνασον (25'Φλορέσκου), Κατελάρης, Μαργκάσα, Μπρέεβελντ, Τουρέ, Χριστοφή, Αζίζ (64΄Δημητρίου), Ντάρμπισαϊρ.

ΑΕΛ: Ρομό, Κυριάκου (87'Ηλία), Φορτούνα, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Νικολάου (79'Μαύρου), Μέσκα (70'Γεωργιάδης), Σάσι, Πίτι, Αρουαμπαρένα.

Οι δηλώσεις προπονητών:

Φρέντμπεργκ: «Προτεραιότητα οι βαθμοί, μετά η απόδοση»

Συγκεκριμένα ανέφερε ο προπονητής της Ομόνοια: «Η προτεραιότητα ήταν οι τρεις βαθμοί σήμερα και μετά η απόδοση. Το σημαντικό είναι ότι σκόραραν οι επιθετικοί της ομάδας κάτι που θα τους βοηθήσει στη συνέχεια»

Μπαλταζάρ:«Η καλύτερη ομάδα έχασε»

Ο πορτογάλος τόνισε τα ακόλουθα: «Αυτό που έρχεται στο μυαλό μου είναι πως η καλύτερη ομάδα έχασε. Είναι μεγάλη κουβέντα, η καλύτερη συνήθως πετυχαίνει περισσότερα γκολ. Αυτό που δείξαμε στο γήπεδο με κάνει περήφανο και αισιόδοξο για το μέλλον της ομάδας. Αυτό που βλέπω στο γήπεδο και στα αποδυτήρια μετά την ήττα με αφήνει αισιόδοξο. Είναι λυπηρό να τους βλέπεις έτσι γιατί δεν άξιζαν την ήττα.»