Νίκησε την Ούνικς στην παρουσία των Γιαννακόπουλων

Πέμπτη, 20/9/2018 - 16:39

Οι «πράσινοι» έδωσαν ένα κεκλεισμένων των θυρών προπονητικού χαρακτήρα φιλικό με αντίπαλο την Ούνικς Καζάν στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου βρέθηκε ο διοικητικός ηγέτης του «τριφυλλιού» Δημήτρης Γιαννακόπουλος ο οποίος παρακολούθησε μέρος του αγώνα.

Το παρών έδωσε και ο Θανάσης Γιαννακόπουλος, ο οποίος χαιρέτησε τους παίκτες του «τριφυλλιού».

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους. Από πλευράς «τριφυλλιού» δεν αγωνίστηκε μόνο ο Νικ Καλάθης, ο οποίος βρίσκεται στη Βαρκελώνη λόγω μιας υποχρέωσης με την EuroLeague.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-9 στο 5' και την Ούνικς να ισοφαρίζει σε 14-14 στο 7', πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-18 υπέρ του «τριφυλλιού».

Οι Ρώσοι προσπέρασαν με 31-27 στο 16', αλλά στο 19' ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά τα ηνία με 38-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπροστά στο σκορ με 41-35. Οι «πράσινοι» διατηρούσαν αυτό το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-43 στο 25').  Στο 28' η Ούνικς πέρασε μπροστά με 55-53 και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση διατήρησε τον χαρακτήρα του  ντέρμπι με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Τελικά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 56-57, 74-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Μήτογλου 15 (1), Παππάς 10 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκιστ 8 (1), Λάνγκφορντ (7), Τόμας 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Λάσμε 5, Παπαγιάννης 5, Βουγιούκας 2, Λοτζέσκι 2, Αντετοκούνμπο 1, Σακελλαρίου, Καλαϊτζάκης