Ντεμπούτο Λουίς Ενρίκε με μεγάλη νίκη στο Γουέμπλει

Κυριακή, 9/9/2018 - 10:02

H εποχή Λουίς Ενρίκε στoν πάγκο της Ισπανίας άρχισε με σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Αγγλίας στο "Γουέμπλεϊ", στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της Α' Κατηγορίας του Nations League. Νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, αλλά ίδια φιλοσοφία με κατοχή μπάλας για την ''φούρια ρόχα''. Οι Ίβηρες ήταν ανωτέροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραν δίκαια το τρίποντο.

Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 11' καθώς μετά από καταπληκτική πάσα του Λουκ Σο, ο Μάρκους Ράσφορντ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα όμως, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Σαούλ που από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 32ο λεπτό έγινε η ανατροπή. Ο Τιάγκο βρήκε τον Ροντρίγκο στη μικρή περιοχή και ο τελευταίος πλάσαρε για το 2-1.

Αγγλία: Πίκφορντ, Γκόμεθ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (64' Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Σο (54' Ρόουζ), Ράσφορντ (90+4' Γουέλμπεκ), Κέιν

Ισπανία(4-3-3): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Αλόνσο (87' Μαρτίνεθ), Τιάγκο (80' Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Σαούλ, Ροντρίγκο, Άσπας (68' Ασένσιο), Ίσκο