Ντεμπούτο με το δεξί για την Ομόνοια του Αναστασίου, «χαμένος» ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/2/2024 - 21:06
ΟΜΟΝΟΙΑ

Χαμένος ο Άρης, ανεβαίνει η Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» της πρωτεύουσας επικράτησαν 2-1 των Λεμεσιανών στο «Άλφαμεγα Stadium» (στο ντεμπούτο του Αναστασίου), για την πρώτη αγωνιστική των play off.

Με αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Σπιλέφσκι έχασε… έδαφος καθώς από το -3, βρίσκεται πλέον στο -4 από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» εξήλθαν ισόπαλοι νωρίτερα με την Ανόρθωση και έτσι ο Άρης έχασε σημαντική ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (-1). Από την άλλη, το «τριφύλλι» έχει πλέον 52 βαθμούς, είναι στο -8 από την κορυφή αλλά και στο -3 από την τρίτη και προνομιούχα θέση που οδηγεί στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Στα του αγώνα, η Ομόνοια ήταν αποτελεσματικοί και οι Μπέζους-Σεμέδο ήταν οι σκόρερ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν… απελπιστικά άστοχοι, καθώς κατέγραψαν σωρεία ευκαιριών, γι’ αυτό και δυστοκία και Φαμπιάνο κράτησαν τον δείκτη του σκορ στα… χαμηλά.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Άρης θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ στην «Αρένα» (4/3), ενώ η Ομόνοια την ίδια μέρα θα υποδεχθεί στο ΓΣΠ την Ανόρθωση.

Το παιχνίδι

Διπλή ευκαιρία για τον Άρη στο 5ο λεπτό. Αρχικά ο Σεμέδο έπιασε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο Καζού προσπάθησε να σκοράρει απευθείας, ωστόσο έδιωξε ο Φαμπιάνο.

Nέα ευκαιρία για τον Άρη, στο 13ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού. Απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

Τρίτη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Μοντνόρ (23') να ξεφεύγει από τον προσωπικό του αντίπαλο, να δοκιμάζει το σουτ και ο Φαμπιάνο να αποκρούει ξανά.

Ακυρώθηκε γκολ του Άρη στο 24'! Φαμπιάνο και Παναγιώτου δεν συνεννοήθηκαν, συγκρούστηκαν και ο Κοκόριν προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο στην αρχή της φάσης ο Γκομίς ήταν εκτεθειμένος και παρά το γεγονός πως δεν ακούμπησε τη μπάλα, κρίθηκε πως ο επηρέαζε τη φάση.

Ξανά στο VAR ο διαιτητής καθώς στο 27' ο Γιαγκό έκανε χέρι εντός περιοχής σε κεφαλιά του Κακουλλή. Ο VARίστας ενημέρωσε τον Μενέλαο Αντωνίου και αφού εξέτασε τη φάση, έδειξε την άσπρη βούλα.

ΓΚΟΛ για την Ομόνοια στο 30', μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέζους.

Απειλεί ο Άρης στο 33' με σουτ-βολίδα του Σεμέδο. Απογειώθηκε και απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

ΓΚΟΛ για την Ομόνοια στο 35ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση άουτ (!), ο Χαραλάμπους έδωσε στον ανενόχλητο Σεμέδο ο οποίος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Βανά.

Μείωσε ο Άρης σε 2-1 στο 45'+4. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκομίς με κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο.

Στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου μέρους, ο Άρης κατέγραψε κάποιες σημαντικές προϋποθέσεις, περιορίζεται στα αμυντικά της καθήκοντα η Ομόνοια.

Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, εντελώς μόνος ο Κοκόριν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω (62').

Ακυρώθηκε γκολ του Άρη στο 67', καθώς μετά από έλεγχο διαπιστώθηκε πως ο σκόρερ, Γκομίς, ήταν εκτεθειμένος.

Νέα χαμένη ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού. Εντελώς μόνος ο Σάβο από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Τεράστια φάση διαρκείας για τον Άρη, ο Φαμπιάνο απέκρουσε κοντινό σουτ του Μπένγκτσον ενώ στο... ριμπάουντ ο Γκομίς έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω (83').

Οι ενδεκάδες

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Άλβες, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Ζόκε (88' Σπόλιαριτς), Νίκολιτς (60' Σάβο), Μοντνόρ (46' Μπένγκτσον), Γκομίς, Σεμέδο (46' Μαγιαμπέλα), Κοκόριν.

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους (68' Μίλετιτς), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (80' Χαμάς), Κούσουλος, Χαραλάμπους (87' Κασαμά), Αλιούμ, Σεμέδο (80' Λανγκ), Μπέζους (68' Φράνσον), Κακουλλής.