Ντόρτμουντ για... τίτλο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/1/2019 - 20:14

Άλλο ένα βήμα για την επιστροφή της κορυφής της Bundesliga και την κατάκτηση της σαλατιέρας έκανε η Ντόρτμουντ. Η πρωτοπόρος Μπορούσια «καθάρισε» με σκορ 5-1 το Ανόβερο στο «Signal Iduna Park», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και αύξησε στους 9 βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, που υποδέχεται αύριο (27/1, 16:30) τη Στουτγάρδη.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 24’ με τον Ακίμι, που συνδυάστηκε άψογα από την αριστερή πτέρυγα με τον Γκερέρο και με δυνατό σουτ, έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι και αρκετές φορές απείλησαν την εστία των Βεστφαλών, χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στην επανάληψη, το ματς ήταν ένας μονόλογος για τη Ντόρτμουντ, που «έκρυψε τη μπάλα». Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, που κύλησε σε χαμηλό τέμπο, ήρθε η… καταιγίδα. Στο 60’ ο Ακίμι έκλεψε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής των φιλοξενούμενων και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ρόις, που έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα και μετά από ωραίο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στη δεξιά πλευρά στον Γκέτσε, ο οποίος τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 67’ ήταν η σειρά του Γκερέρο, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, να «γράψει» το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι, που δικαιούνταν ένα γκολ, το πέτυχαν στο 86’ με τον Μπακαλόρζ. Όμως, αυτό δεν ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90’ ο Βίτσελ έστειλε για πέμπτη φορά στα αντίπαλα δίχτυα, κάνοντας το 5-1.