Ντροπιαστική ήττα για την Ρεάλ Μαδρίτης από την Εϊμπάρ

Σάββατο, 24/11/2018 - 15:56

Την πρώτη της ήττα επί των ημερών του Σαντιάγκο Σολάρι γνώρισε η Ρεάλ, η οποία ηττήθηκε εμφατικά με 3-0 από την Εϊμπάρ.

Ο μήνας του… μέλιτος φαίνεται πως πέρασε για τον Σαντιάγκο Σολάρι στη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς μετά από τέσσερις νίκες στα τέσσερα πρώτα του παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, ήρθε η ώρα για την πρώτη του ήττα. Μάλιστα, δεν ήταν μια απλή ήττα αυτή που γνώρισαν οι Μαδριλένοι από την Εϊμπάρ, αλλά μία εμφατική «σφαλιάρα», αφού συνετρίβησαν με 3-0.

Η γηπεδούχος έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της, αφού μόλις στο 3ο λεπτό είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ του Κίκε. Αυτό δεν αφύπνισε τη «Βασίλισσα», η οποία έμεινε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό. Οι παίκτες της Εϊμπάρ έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Κουρτουά αρχικά απόκρουσε την προσπάθεια του Κίκε, αλλά στην επαναφορά ο Εσκαλάντε έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν φοβήθηκαν την αντίπαλό τους και ήδη από τα πρώτα λεπτά κατάφεραν να καθαρίσουν τη νίκη. Στο 52' ο Κουκουρέγια έκλεψε την μπάλα από τον Οντριοθόλα και έβγαλε την μπάλα στον Ενρίχ, που νίκησε στο τετ-α-τετ τον Κουρτουά. Το 3-0 γράφτηκε στο 57', όταν ο Κίκε βρέθηκε προ κενής εστίας και δεν λάθεψε. Από εκείνο το σημείο ίσως θα περίμενε κανείς το γήπεδο να γείρει… με τη Ρεάλ να παλεύει για να επανέλθει στο ματς. Εντούτοις, αν δεν ήταν ο Κουρτουά να κάνει κάποιες εκπληκτικές επεμβάσεις, τότε το σκορ θα είχε πάρει διαστάσεις «διασυρμού» για τη «Βασίλισσα».

Πλέον, η Ρεάλ θα χάσει δεδομένα κι άλλο έδαφος από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ παραμένει στην 6η θέση με 20 βαθμούς. Η Εϊμπάρ ανέβηκε στην 7η θέση με 18 πόντους.