Ο Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίτερα και φορούσε κυανόλευκα

Πέμπτη, 9/11/2017 - 23:40

Η Κροατία εκμεταλλεύθηκε πλήρως τα «δώρα» της Ελλάδας και την κέρδισε 4-1, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα μπαράζ του Μουντιάλ. Μόντριτς, Κάλινιτς, Περίσιτς και Κράμαριτς τα γκολ των νικητών, ο Παπασταθόπουλος το μοναδικό γκολ της Ελλάδας. Την προσεχή Κυριακή η ρεβάνς στο  «Γ. Καραϊσκάκης».

Η Κροατία ήταν η ομάδα επιβλήθηκε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προτού κλείσουν 20 λεπτά στο «Μαξιμίρ» βρέθηκε να έχει δύο γκολ προβάδισμα, με την Ελλάδα εντελώς ακίνδυνη.

Αρχικά ο Μόντριτς στο 13' ευστόχησε στο πενάλτι που κέρδισε ο Κάλινιτς μετά από λάθος κοντρόλ (αρχικά) και φάουλ του Κάρνεζη. Στο 19' ο Κάλινιτς βρέθηκε μόνος εντός περιοχής μετά από χαμηλή πάσα του Στρίνιτς και με τακουνάκι νίκησε τον Καρνέζη.

Η Ελλάδα βρήκε στην συνέχεια διπλή ευκαιρία στο 29', απ' όπου προήλθε το κόρνερ που εκτέλεσε ο Φορτούνης και ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά μείωσε προσωρινά σε 2-1. Ο Πέρισιτς, μόνος μέσα στην περιοχή έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ (3-1) στην Κροατία στο 34' με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βρσάλικο. Με την Κροατία να έχει την υπεροχή και να ψάχνει κι άλλο γκολ ολοκληρώθηκε το Α' μέρος.

Η εικόνα της Ελλάδας, παρά την αλλαγή και τις εσωτερικές τέτοιες από τον Σκίμπε στο ημίχρονο, δεν άλλαξε σε ό,τι αφορά στο αμυντικό σκέλος. Σε ένα ακόμα «παιδικό» λάθος, ο Σταφυλίδης γύρισε στον Καρνέζη, ο Βρσάλκο έκλεψε, έδωσε στον Κράμαριτς και εκείνος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Το επιθετικό κρεσέντο της Κροατίας συνεχίστηκε και στο 56’ ο Κράμαριτς πέρασε τον Ρέτσο και σούταρε όμως ο Καρνέζης απέκρουσε.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Μήτρογλου ανησύχησε για πρώτη φορά μετά από ώρα τον Σούμπασιτς με ένα σουτ από το ύψος της περιοχής που ο τερματοφύλακας της Μονακό έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο επιθετικός της Μαρσέιγ έκανε τη σέντρα και ο Παπασταθόπουλος από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Ντάλιτς συνέχισαν να φτάνουν όποτε θέλουν και με όποιον τρόπο θέλουν απέναντι στον Καρνέζη, όμως αρχικά ο Παπασταθόπουλος έδιωξε στο 67’ πάνω στη γραμμή το σουτ του Κράμαριτς και δύο λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η κυανόλευκη προσπάθησε να αντιδράσει και να πετύχει το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης όμως χωρίς αποτέλεσμα. Κατάφερε δε να απειλήσει ουσιαστικά μονάχα στο 75’ έχασε όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Μήτρογλου πετάχτηκε μέσα στην περιοχή έκανε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης στη συνέχεια έπεσε με τους γηπεδούχους να κρατούν με ευκολία το σκορ στα επίπεδα του 4-1 και ουσιαστικά να παίρνουν από σήμερα το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού του καλοκαιριού στα γήπεδα της Ρωσίας.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Κροατία (Z. Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μόντριτς (89' Πάσαλιτς), Ράκιτιτς, Κάλινιτς (75' Ρέμπιτς), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (82' Βλάσιτς).

Ελλάδα (Μ. Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης (46'Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης (63' Ταχτσίδης), Ζέκα, Φορτούνης, Σταφυλίδης (72' Μπακασέτας), Μήτρογλου