Ο Αμπντουλάγιεφ είπε την τελευταία λέξη και έδωσε το τρίποντο στην Ανόρθωση

Σάββατο, 9/12/2017 - 21:09

Συνήθεια να κάνει θρίλερ τα παιχνίδια της αποκτά η Ανόρθωση, ωστόσο αυτά έχουν τελικά happy end, όπως και το σημερινό. Όπως και με τη Νέα Σαλαμίνα έτσι και με την Αλκή, η ''Κυρία'' πήρε το τρίποντο στις καθυστερήσεις με λυτρωτή τον Αμπντουλάγεφ. Πρώτη φορά φέτος οι μπλε γυρίζουν παιχνίδι και φεύγουν με τη νίκη και όχι με την ισοπαλία.

Στο 16' είχαμε την πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος'' για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Πάρντο μετά την σέντρα του Πράνιτς, έδιωξε προ του Καμαρά. Στο 19΄ βαθιά μπαλιά του Ράγιος στο Σισέ, αλλά ο Φραγκέσκου πρόλαβε και έδιωξε κόρνερ το πλασέ του. Στο 22' από σέντρα του Αμπντουλάγιεφ το πλασέ του Σισέ κατέληξε μόλις έξω.

Στο 29' ο Καμαρά μετά από εκπληκτική πάσα του Ράγιος βρέθηκε μόνος του, αλλά δεν βρήκε την μπάλα χάνοντας τεράστια ευκαιρία. Στο 31΄ξανά στο προσκήνιο η Ανόρθωση με το σουτ του Αμπντουλάγεφ να καταλήγει εκτός εστίας. Η πρώτη αξιόλογη επίσκεψη της Αλκής στα καρέ του Αρούς έγινε στο 37' αλλά ο Ντουβεντρού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ισραηλινό τερματοφύλακα.

Στο 46' έγινε η τελευταία φάση του ημιχρόνου, που ανήκε αποκλειστικά στην ''Κυρία''. Ο Φραγκέσκου έδιωξε πάνω στην γραμμή κοντινό πλασέ του Καμαρά, που πήρε την επαναφορά από ασθενή απόκρουση του Πάρντο σε σούτ του Ραγιος.

Στο 47' η Ανόρθωση είχε δοκάρι με τον Σισέ και στον 53' η Αλκή μπήκε μπροστά στο σκορ με φοβερό σούτ του Τιγκρουτζά. Μάλιστα η ομάδα της Ορόκλινης θα μπορούσε να τελειώσει το ματς στο 63' με τον Σεμέδο να αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Αρούς. Η Ανόρθωση στο 73΄κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Δυνατό σού του Σισέ έξω από την περιοχή, κανένα περιθώριο αντίδρασης από τον Πάρντο και 1-1.

Ο Πάρπας έχασε καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 88' και μπήκαμε στις καθυστερήσεις. Εκεί μίλησε ο Αμπντουλάγεφ, που βρήκε τον χώρο, τόλμησε να δοκιμάσει το πόδι του και δικαιώθηκε. 2-1 στο 92' και έξαλλοι πανηγυρισμοί στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος'', για την νέα αγχωτική νίκη των μπλε.