Ο ΑΠΟΕΛ προβλημάτισε αλλά πήρε την ουσία

Τετάρτη, 12/7/2017 - 21:52

Ο ΑΠΟΕΛ με γκολ του Μπερτόλιο στο 71΄ κατάφερε να επικρατήσει της Ντουντελάνζ με 1-0 παίρνοντας προβάδισμα όσον αφορά την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετά μέτριος  καθ΄ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κινδύνευσε μάλιστα να δεχθεί και γκολ. Ακολουθεί το παιχνίδι στο Λουξεμβούργο την ερχόμενη Τρίτη.

Α΄ Ημίχρονο:

Ακρετά κακά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ με την Ντουντελάνζ να ελέγχει τον αγώνα τουλάχιστον στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά βρίσκοντας μάλιστα και δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Τούρπελ στο 4΄ και στον 21΄ και στις δυο όμως περιπτώσεις απέκρουσε σωτήρια ο Βάτερμαν.

Σταδιακά η ομάδα του Μάριο Μπέιν ανέβασε στροφές, βρίσκοντας την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 21΄ με τον Όαρ ο οποίος εξαπέλυσε σουτ-βολίδα από τα αριστερά, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ντουντελάνζ.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το 25΄ ήλεγξε πλήρως το παιχνίδι με τον Όαρ από τα αριστερά να παίρνει πρωτοβουλίες, χωρίς όμως οι πρωταθλητές μας να καταφέρουν να φτάσουν σε ένα γκολ.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά θέλοντας να βάλει το γκολ που θα του έδινε προβάδισμα νίκης και πρόκρισης. Η πρώτη ευκαιρία θα ρθει μόλις στο 48΄, όμως το σουτ του Ντε Καμάργκο από κοντά δεν βρήκε στόχο. Στο 57΄ η Ντουντελάνζ θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Τρούμπελ ο οποίος αστόχησε σε τετ-α-τετ. Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα στο 61΄ η Ντουντελάνζ θα απειλήσει και πάλι, τελευταία όμως στιγμή ο Μερκής αποκρούει πριν ο Μπαρμπόσα σουτάρει από πολύ ευνοϊκή θέση.

Ο ΑΠΟΕΛ θα σπάσει τον «γόρδιο δεσμό» στο 71΄ με τον Μπερτόλιο, ο οποίος μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας της Ντουντελάνζ και πάσα του Βάντερ άνοιξε το σκορ με όμορφο πλάσε.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Αρτυματάς, Μερκής, Μιλάνοφ, Βινίσιους, Μοράις, Οάρ (58΄ Βάντερ) Μπερτόλιο, Εμπεσίλιο, Ντε Καμάργκο (74΄ Ποτέ)

Ντουντελάνζ: Γιούμπερτ, Μάλγκετ (52΄ Ιορντάνοφ) Σνέλ, Ιμπραϊμοβιτς, Μπαρμπόσα, Στόλτζ, Ντα Κρούζ, Πρεμπέ, Γκάρος, Λαουρεντιέ, Τουρπέλ (83΄ Σινανί)