Ο Αρουαμπαρένα την οδηγεί στην Ευρώπη, έχασε έδαφος η ΑΕΚ (video)

Κυριακή, 9/4/2017 - 19:54

Η ΑΕΛ κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ 2-1 με δυο γκολ του Μιγκέλ Αρουαμπαρένα, ισοφάρισε προσωρινά ο Φλοριάν. Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Λεμεσού εδραιώνεται στην τέταρτη θέση, ενώ «γλυκοκοιτάζει» και την τριάδα. Η ΑΕΚ πλέον έμεινε εννιά βαθμούς μακριά από την κορυφή, χάνοντας σημαντικό έδαφος.

Α΄ Ημίχρονο:

H ΑΕΛ ήταν η πρώτη ομάδα που κατάφερε να απειλήσει στο ντέρμπι. Συγκεκριμένα με τον Μιτρέα στο 8΄, όταν ο τελευταίος επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γιωργαλλίδη.

Η υπεροχή της ΑΕΛ έφερε και το επιθυμητό για την ομάδα της Λεμεσού στο 18΄ με τον Αρουαμπαρένα να σκοράρει μετά από όμορφο συνδυασμό με τους Αϊρόσα και Γεωργιάδη

Η πρώτη σημαντική στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε στο 28΄ με τον Μπόλιεβιτς, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Ρομό.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Μαύρου και της ΑΕΛ να χάσουν ευκαιρία, όμως το σουτ του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ δεν βρήκε στόχο. Η απάντηση για την ΑΕΚ ήταν άμεση, όμως το σουτ του Φλοριάν καταλήγει έξω.

Λίγο αργότερα στο 33΄ ο Γάλλος επιθετικός της ΑΕΚ δεν θα αστοχήσει. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Φλοριάν πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή κάνοντας το 1-1.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά καλά μπήκαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο μέρος. Η ΑΕΛ ήταν η πρώτη ομάδα που απείλησε με τον Σοάρες στο 47΄, όμως το δυνατό σουτ του πέρασε έξω.

Η «απάντηση» για την ΑΕΚ θα ‘ρθει στο 60΄, αφού πλησίασε πολύ κοντά στο 2-1. Συγκεκριμένα, ο Τέτε σέντραρε από αριστερά με τον Μιτρέα παρολίγον να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Ο Ρουμάνος στόπερ έκανε λάθος απομάκρυνση ωστόσο η μπάλα του έκανε το χατήρι και κτύπησε στο δοκάρι και ακολούθως στον Ρόμο φεύγοντας μακριά.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 67΄ όμως το πολύ δυνατό σουτ του Μαλόκου αποκρούεται δύσκολα από τον Ρόμο.

Η ΑΕΛ θα καταφέρει στις καθυστερήσεις (91΄) του αγώνα να κάνει το 2-1 και πάλι με τον Αρουαμπαρένα. Ο επιθετικός της ΑΕΛ μετά από όμορφη πάσα του Μέσκα από τα αριστερά με ψύχραιμο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού.

ΑΕΛ: Ρόμο, Αϊρόσα, Φορτούνα, Μιτρέα, Λαφράνς, Νικολάου, Σοάρες, Γεωργιάδης (62΄ Μπλάνκο) Μέσκα, Αρουαμπαρένα, Μαύρου (69΄ Σασί)

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν (66΄ Μαλόκου) Τέτε, Χέφελ (79΄ Μυτίδης), Μπόλιεβιτς (71΄ Τομάς) Ορτίθ, Μουρίγιο, Γκαρίδο, Φλοριάν

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Μπαλταζάρ: «Θέλουμε στο επόμενο παιχνίδι να είναι γεμάτη η κερκίδα μας»

Μεταξύ άλλων είπε: «Όταν κερδίζεις ένα αγώνα απέναντι στην ΑΕΚ είναι κάτι φανταστικό… Νιώσαμε πως η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά έχασε την συγκέντρωση της. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο προπονητή και στην ομάδα του. Σκεφτόμαστε την Ομόνοια, έχουμε 48 ώρες να επανέλθουμε και να κάνουμε την δουλειά μας»

Ιδιακέθ: «Έγινε ένα τρελό παιχνίδι»

Χαρακτηριστικά ανέφερε: «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για την νίκη… Έγινε ένα τρελό παιχνίδι και τελικά δεχτήκαμε το γκολ. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι με την Ανόρθωση και θέλουμε να το κερδίσουμε»