Ο Καστέλ έδειξε τον δρόμο και η Ανόρθωση μπήκε με το... δεξί

Κυριακή, 20/8/2023 - 11:30

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε της αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 3-1 του Εθνικού, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta.

Η «Κυρία» πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε να μπει με το... δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο, αφήνοντας αρκετές υποσχέσεις για την συνέχεια.

Στο πρώτο ημίχρονο αν και είχε την κατοχή έδειχνε προβληματική στην κορυφή της επίθεσης και έτσι δεν κατάφερε να την μεταφράσει σε κάποιο γκολ. Η ομάδα της Άχνας πατούσε εξίσου καλά στον αγωνιστικό χώρο και μπόρεσε να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις, ενώ κράτησε με άνεση το μηδέν, μέχρι την επιστροφή στα αποδυτήρια.

Τα δεδομένα όμως άλλαξαν μετά την ανάπαυλα, όταν ο Γκαγιέχο αποφάσισε να βάλει στο παιχνίδι τον Καστέλ. Ο Ισπανός φορ από την στιγμή που μπήκε στο γήπεδο, έδωσε άλλο «αέρα» στην γραμμή κρούσης της ομάδας της Αμμοχώστου και έγινε ο δημιουργός του πρώτου τέρματος, δίνοντας καταπληκτική πάσα στον Γκερέρο στο 62ο λεπτό.

Ο 28χρονος δεν σταμάτησε εκεί και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε το σκορ, ανοίγοντας... λογαριασμό με την φανέλα των γηπεδούχων, ενώ στο 85ο λεπτό έκανε και το 3-0, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο.

Το σύνολο του Ανχέλ Λόπεθ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην ασφυκτική πίεση του αντιπάλου και το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το «γκολ της τιμής», με τον Πεχλιβάνη, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός, πως το ντεμπούτο του πραγματοποίησε και ο Τσίκο, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό και έδειξε πως έχει τα στοιχεία, για να βοηθήσει.

Η Ανόρθωση πήρε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, αλλά δεν πρέπει να επαναπαυτεί και καλείται να «χτίσει» πάνω στην θετική της εμφάνιση, ώστε να παρουσιαστεί ακόμα καλύτερη στην συνέχεια.