O Κατελάρης «κρέμασε» την Ομόνοια, επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ (BINTEO)

Σάββατο, 1/12/2018 - 20:55

Βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως κατάφερε να επιστρέψει και να πανηγυρίσει τη νίκη η ΑΕΛ κόντρα στην Ομόνοια με 2-1. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα της Λεμεσού όμως η απερισκεψία του Φάνου Κατελάρη έδωσε το αριθμητικό πλεονέκτημα στην ΑΕΛ κάτι που της επέτρεψε να πάρει τη νίκη. Πλέον, η «γαλαζιοκίτρινοι» της Λεμεσού έφτασαν στους 25 βαθμούς μετά από δύο συνεχόμενες νίκες. Η Ομόνοια από την πλευρά της παρέμεινε καθηλωμένη στους 13 βαθμούς και στην 7η θέση προς το παρόν (ακολουθεί το παιχνίδι της Δόξας με την Πάφο αύριο και αν κερδίσει η ομάδα της Κατωκοπιάς, ξεπερνάει την Ομόνοια).

Α' Ημίχρονο

Αν και μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΛ, η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το γκολ στην πρώτη ουσιαστικά της ευκαιρία στο 13ο λεπτό. Η φάση ξεκίνησε από τον Κούσουλο που πέρασε την μπάλα στον Ραμίρεζ. Αυτός από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Λόπες το τακουνάκι, η μπάλα έφτασε στον Γκόμες που με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1.

Η ΑΕΛ στο 27ο λεπτό κέρδισε πέναλτι όταν ο Πρτσε ανέτρεψε πεντακάθαρα μέσα στην μεγάλη περιοχή τον Τόρες με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άλεξ Ντα Σίλβα όμως γλίστρησε λίγο πριν την εκτέλεση με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μεχίας.

Δέκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45 ο Λόρα έφυγε στην πλάτη της άμυνας από πλάγια δεξιά όμως επιχείρησε σουτ χωρίς να αξιολογήσει καλύτερα τις άλλες επιλογές που είχε.

Στο 39ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές όταν ο Φάνος Κατελάρης αντίκρισε για δεύτερη φορά  μέσα σε λίγα λεπτά την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή.

Στο 42ο λεπτό μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ με το γύρισμα του Τόρες στην περιοχή. Ο Χουράδο δεν πρόλαβε για λίγο τον Μεχίας.

Β' Ημίχρονο

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΛ. Ο Χουράδο έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μεχίας έδιωξε δύσκολα με τα ακροδάχτυλα.

Η εικόνα της Ομόνοιας με την αρχή του δευτέρου ημίχρονου ήταν εμφανώς επηρεασμένη από την αποβολή του Κατελάρη.

Στο 55ο λεπτό η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Γιάννης Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Ο Ρομάν ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με μακρινό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει για το γκολ της νίκης καθώς προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή.

Στο 65ο λεπτό ο Χουράδο πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μεχίας. Ενώ ένα λεπτό αργότερο ο Άλεξ έπιασε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε εκ νέου έξω.

Η ανατροπή ήρθε στο 74ο λεπτό όταν ο Νίλς Τεϊσέιρα βρέθηκε «φάτσα» με τον Μεχίας, χωρίς να δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα τα δίχτυα. Η φάση ξεκίνησε μετά από φοβερή πάσα του Νταβόρ και τον Νιλς φεύγει στην πλάτη της άμυνας.

Μετά την ανατροπή του αποτελέσματος η Ομόνοια άφησε αρκετούς χώρους πίσω βγαίνοντας μπροστά σε μια προσπάθεια να αποφύγει την ήττα.

ΑΕΛ (Ν. Κέρκεζ): Βοζίνια, Νιλς, Λαφράνς, Τεϊσέιρα, Γουήλερ, Νταβόρ, Ντα Σίλβα (Μαρκόσκι 70'), Αντάμοβιτς, Τόρες, Αβραάμ (Ρομάν 56'), Χουράδο (Μυτίδης 78')

Ομόνοια (Γ. Αναστασίου): Μεχίας, Βύντρα, Πρτσε (Μόντες 86'), Μανρίκε, Λόρα, Κούσουλος, Κατελάρης, Γκόμες, Σοάρες, Λόπες (Αντόνια 71'), Ραμίρες (Ματ 58')

Δηλώσεις

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Καλωσορίζω τον προπονητή της Ομόνοιας στην Κύπρο και του εύχομαι ό,τι καλύτερο. Η Ομόνοια είναι πάντα Ομόνοια και ειδικά τώρα με τον νέο της προπονητή είναι πολύ πιο ισχυρή. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου ακόμη και αν παίζαμε με παίκτη παραπάνω, γιατί σήμερα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ήταν ένα ματς ψυχολογίας.

Στα πρώτα 20 λεπτά, οι παίκτες μου ήταν αγχωμένοι και το καταλαβαίνω γιατί μετά από τόσο καλή πορεία δεχθήκαμε δύο ήττες και παραλίγο να καταστρέψουμε ό,τι κάναμε.Εμένα το σημαντικό είναι η μεγάλη προσπάθεια που έκαναν για ν’ ανατρέψουν το ματς.

Ευχαριστώ τους φιλάθλους που ήρθαν και μας υποστήριξαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Πρέπει να δούμε πολύ σοβαρά το παιχνίδι κυπέλλου που ακολουθεί και πρέπει να δώσουμε την προσοχή μας σε αυτό

Αν κάποιος ρωτούσε το καλοκαίρι αν πιστεύαμε ότι θα είμαστε στην πρώτη θέση θα έλεγα ότι ούτε εγώ ο ίδιος δεν θα το πίστευα. Όχι γιατί δεν ξέρω τις δυνατότητες της ομάδας, αλλά επειδή είμαστε μια καινούργια ομάδα και εγώ ένας νέος προπονητής».

Γιάννης Αναστασίου (Ομόνοια): «Ένα ντέρμπι. Για εμάς ήταν το ιδανικό ξεκίνημα, ελέγχαμε το ματς και πήραμε προβάδισμα. Μόνοι μας δώσαμε το δικαίωμα στην ΑΕΛ, από την στιγμή που δεχθήκαμε την κόκκινη κάρτα. Η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο, ήταν όμως 11 εναντίον 11 για αρκετό χρονικό διάστημα. Προσπαθήσαμε να παραμείνουμε στο παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Προσπαθήσαμε να βρούμε διαδρόμους, είτε κάθετα είτε με σέντρες. Στην τελική πάσα όμως το χαλάγαμε.

Μας πονάει η ήττα γιατί ήρθε σε μια δύσκολη στιγμή. Κρατάμε ότι παλέψαμε και την εικόνα μας, είχαμε καλό πλάνο τακτικά. Νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε στο ίδιο μοτίβο και να είμαστε πιο αποτελεσματικοί και πιο γρήγορη σκέψη. Το δουλεύουμε και δεν αλλάζει από την μια στιγμή στην άλλη. Στρέφουμε την προσοχή μας στο παιχνίδι της Τετάρτης.

Υπάρχουν ακόμη 11 ματς, υπάρχουν τα περιθώρια και θα εξαρτηθεί από εμάς. Είναι πολλές οι 5 ήττες, απ’ την άλλη όμως μπορούμε να αλλάξουμε τις αποφάσεις μας στον αγώνα. Να δημιουργήσουμε προβλήματα στους αντιπάλους μας. Προσπαθούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Το θέμα είναι η τελευταία μας πάσα και η οργάνωση στο αμυντικό κομμάτι. Δουλεύουμε, τα παιδιά προσπαθούν κάθε μέρα. Ίσως να χρειάζεται μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο. Θεωρώ πως μπορεί να γίνει, έχουμε ακόμη 11 παιχνίδια».

Άλεξ Ντα Σίλβα (ΑΕΛ):  «Ήταν δύσκολο παιχνίδι για την ΑΕΛ. Είχαμε την ψυχολογία και τη θέληση να το γυρίσουμε, το παλέψαμε και τα καταφέραμε. Ήταν δύσκολο μετά από δύο ήττες, ωστόσο δείξαμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Το επόμενο πέναλτι θα αφήσω κάποιον άλλον να το εκτελέσει την επόμενη φορά γιατί δεν είναι ωραίο συναίσθημα, αφού έχασα δύο».