O «Κινγκ» ανάγκασε την ΑΕΚ στην πρώτη της φετινή ήττα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/11/2019 - 18:51

Τεράστια νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα κόντρα στην ΑΕΚ καθώς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Κίνγκσλεϊ στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτή είναι η πρώτη ήττα της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα η οποία παρέμεινε στους 15 βαθμούς ενώ η Νέα Σαλαμίνα την πλησίασε στον ένα βαθμό.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Ιδιάκεθ αντιμετωπίζει την Ανόρθωση στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος ενώ η Νέα Σαλαμίνα αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα εκτός έδρας.

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο έκτο λεπτό. Ο Τέτε μπήκε από πλάγια στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας έκανε το σουτ όμως η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Λαμπότ και έφυγε έξω.

Στο 27ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους. Μακρινό σουτ του Νουρ η μπάλα στα χέρια του Τόνιο.

Ωραία ατομική ενέργεια του Ρομάν στην περιοχή, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό στο 33ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ρομάν βρέθηκε ξανά σε θέση βολής έπειτα από ωραίο γύρισμα του Ελουντού, όμως αστόχησε και πάλι ο δεξιός μπακ - χαφ της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 60ο λεπτό ο Κωστή έκανε το σουτ όμως ο Τόνιο μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Συρτό σουτ του Γιάννου, ο Λαμπό βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του στο 66ο λεπτό.

Ο Γιάννου έδωσε ωραία ασίστ αριστερά στον Τέτε, ο οποίος δεν κατάφερε να δώσει παράλληλη πάσα στον αμαρκάριστο Τρισκόφσκι και η ευκαιρία για την ΑΕΚ έκανε φτερά στο 74ο λεπτό.

Σέντρα ακριβείας του Κορέια από αριστερά και καρφωτή κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ, 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

0

Εκπληκτική απόκρουση από τον Κίσσα σε σουτ του Τρισκόφσκι από πλάγια θέση στο 83ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα να πετύχει δεύτερο γκολ, μετά από παράλληλη πάσα ο Κίνγκσλεϊ έχασε τον βηματισμό του και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά, τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90.

Ένα λεπτό αργότερα, η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ στο παιχνίδι. Εξαιρετική ενέργεια του Χέφελ, έκανε το σουτ εκτός περιοχής η μπάλα κτύπησε στο δεξί δοκάρι του Κίσσα, ο οποίος απλά παρακολουθούσε την μπάλα.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Τσαμπούρης, Λαμπό, Χριστοφόρου, Ρομάν, Νουρ, Κωστή (Μαριάνοβιτς 61’), Κορέια, Ελουντου (Σιαθάς 90’), Σίμπσον (Τινστέλ 69’), Κίνγκσλεϊ

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Ρουίθ, Πλάνας, Κάσες, Φιόλιτς (Χέφελ 70’), Γκαρσία (Κίβενι 83’), Τέτε, Γιάννου, Φλοριάν (Τρισκόφσκι 73’)

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ιμανόλ Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): «Είναι δύσκολη ήττα για εμάς. Το παιγνίδι ήταν όπως το περιμέναμε. Ελεγχαμε την μπάλα στο πρώτο μέρος αλλά και ο αντίπαλος προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Δεν ήμασταν αρκετά επιθετικοί στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Μπορει να μην είχαμε ξεκάθαρες φάσεις αλλά είχαμε τις προϋποθέσεις. Στην καλύτερη μας στιγμή στο παιγνίδι δεχθήκαμε το γκολ. Δεν έχω πολλά παράπονα από την προσπάθεια των παικτών αλλά δεν είχαμε την απαιτούμενη ποιότητα για να πετύχουμε το γκολ και να πάρουμε το αποτέλεσμα. Ξ
έραμε τις δυσκολίες και όταν έρχεσαι εδώ και δεν σκοράρεις είναι αδύνατο να πάρεις την νίκη. Η Νέα Σαλαμίνα έχει βελτιωθεί πολύ. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο. Είναι δύσκολη στιγμή για όλους μας. Θέλω να τους διαβεβαιώσω ότι αυτή η ομάδα θα παλέψει μέχρι το τέλος. Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να αντιστρεψουμε την κατάσταση».

Για το τι εννοεί ότι δεν υπήρχε η ποιότητα για να σκοράρει η ΑΕΚ: «Παίζαμε με μια ομάδα που είναι πολύ συμπαγής. Έπρεπε να βρούμε τους χώρους αλλά δεν το κάναμε. Βεβαίως έχουμε ποιότητα αλλά σήμερα δεν το δείξαμε. Δεν βρήκαμε τις λύσεις και αρκεστήκαμε στην κατοχή της μπάλας. Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να αντιστρέψουμε την κατάσταση. Σήμερα επέστρεψαν κάποιοι ποδοσφαιριστές. Η μοναδική μου υπόσχεση στον κόσμο είναι ότι θα παλέψουμε γι’ αυτούς».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Όσον αφορά το παιχνίδι, ο συνάδελφος με κάλυψε. Νομίζω δημιουργήσαμε αρκετά προβλήματα στον αντίπαλο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, είχε κάποιες προϋποθέσεις αλλά εμείς είχαμε τις ευκαιρίες για να πετύχουμε ακόμα ένα γκολ. Παίζαμε με μια ομάδα που ακόμα και στα κακά της κέρδιζε και αυτό λέει πολλά. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου που ανταποκρίθηκαν σε μεγάλο βαθμό και έδωσαν τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Το πρωτάθλημα ακόμα δεν είναι ούτε καν στα μέσα, έχουμε δρόμο μπροστά μας. Να έχουμε σκυμμένα τα κεφάλια, να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να προχωράμε. Σήμερα ένιωσα τον κόσμο μας να είναι ο 12ος παίκτης.

Εκεί που τον χρειαζόμασταν πάρα πολύ. Θέλουμε να πούμε ένα ευχαριστώ στους φιλάθλους μας. Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη. Κάτω κεφάλια και προχωράμε. Καλή συνέχεια στον συνάδελφο. Yπάρχει ένα κορμός, μια νοοτροπία. προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε. Παρόλο που χάσαμε καλούς παίκτες, είμαστε και πάλι εδώ».

Για τον Κωστή και το πρόβλημα που αντιμετώπισε: «Δεν ξέρουμε, ένιωσε μια ζάλη και έπρεπε να αντικατασταθεί».