Ο Κοκκινάκης έβγαλε νοκ-άουτ τον Φέντερερ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/3/2018 - 09:31

Ενας φανταστικός Θανάσης Κοκκινάκης γκρέμισε τον Ρότζερ Φέντερερ από τον θρόνο του στο Miami και το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη, μακράν, νίκη της καριέρας του!

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, αν και ελάχιστοι πίστευαν, πριν την έναρξη του αγώνα, ότι θα μπορούσε να φτάσει μέχρι το τέλος του δρόμου και να αποκλείσει τον Βασιλιά, έκανε το μεγάλο κόλπο και με μια συγκλονιστική εμφάνιση, “τελείωσε” τον Ελβετό από το Miami!

Οχι μόνο αυτό, αλλά το κατάφερε με ανατροπή από το χαμένο πρώτο σετ και αντέχοντας την αφόρητη πίεση στην οποία τον υπέβαλλε ο Φέντερερ στο τρίτο σετ.

Τελικά, ο Θανάσης στάθηκε όρθιος με καρδιά και clutch τένις στα δύσκολα για να κερδίσει τον καλύτερο τενίστα όλων των εποχών με 3-6, 6-3, 7-6(4).

Φυσικά και ο πολύπαθος Θανάσης έπαιξε τένις απείρως ανώτερο από το Νο176 που βρίσκεται σήμερα και έδειξε πως όταν πατάει καλά στα πόδια του και είναι υγιής, ανήκει στα υψηλά πατώματα του τουρ.

Όλα αυτά σε συνάρτηση βέβαια με την επιεικώς μέτρια εμφάνιση του “Βασιλιά” που μετά από ένα σχετικά καλό πρώτο σετ, έκανε σωρεία λαθών τα οποία τελικά πλήρωσε χάρη και στην επιμονή του Κοκκινάκη κυρίως στο τρίτο σετ!

Διπλό το “πλήγμα” για τον Φεντ που πέραν της υπεράσπισης του Miami που πήγε από νωρίς περίπατο, χάνει από την επόμενη Δευτέρα και το Νο1 του κόσμου που ξαναπάει στον Ραφαέλ Ναδάλ μιας και ο 36χρονος τενίστας έπρεπε να φτάσει τουλάχιστον προημιτελικά στη Φλόριντα για να το διατηρήσει!

Και όλα αυτά ενώ τίποτα δεν προμήνυε πως θα είχαμε ένα τόσο εντυπωσιακό απόγευμα όταν ο Φεντ, με σχετική άνεση, έπαιρνε το πρώτο σετ μέσα σε μισή ώρα αγώνα εκμεταλλευόμενος το μοναδικό break που έκανε στο σερβίς του Κοκκινάκη στο ματς(!)

Εκτοτε, ο “Κοκκ” ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του με ένα forehand σκέτη “φωτιά” και με φοβερά πρώτα αλλά και δεύτερα σερβίς που έφευγαν “πυραυλοι” και τον βοήθησαν να ξεμπλέξει από μπόλικες περιπέτειες.

Από την άλλη, ο Φέντερερ ήταν αγνώριστος στο δεύτερο σετ με πολύ αργό footwork και καμία έκρηξη στο παιχνίδι του κάτι που πλήρωσε απέναντι σε έναν Κοκκινάκη γεμάτο ενέργεια.

Ο 22χρονος τενίστας ισοφάρισε αλλά δεν έμεινε εκεί.

Πολλοί, στην παρθενική τους εμφάνιση κόντρα στον Μαέστρο, θα αρκούνταν στην απόκτηση ενός τιμητικού σετ αλλά ο Θανάσης πίστεψε στη νίκη.

Βλέποντας τον Φέντερερ “ευάλωτο” στην άλλη πλευρά του κορτ και με αρκετά λάθη, έπαιξε τα ρέστα του στο τρίτο σετ ξεπερνώντας όλες τις δύσκολες στιγμές στις οποίες τον ώθησε ο Ελβετός.

Ο Κοκκινάκης έσωσε δύο break point και κατάφερε να ολοκληρώσει υπέρ του μπόλικες ισοπαλίες στο σερβίς του για να οδηγήσει το σετ σε τελειωτικό tie break.

Εκεί, προηγήθηκε δις με μίνι break, ο Ρότζερ επέστρεψε στην πρώτη, όχι όμως στη δεύτερη και ο Θανάσης πανηγύρισε μια πανάξια νίκη που τον ξαναφέρνει στο προσκήνιο του τουρ μετά από πολύ καιρό, αυτή τη φορά για ευχάριστο λόγο!