Ο Μπατίν με χατ τρικ «βούλιαξε» τον Ερμή (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 31/3/2019 - 19:49

Άνετο πέρασμα της Δόξας από το «Αμμόχωστος - Επιστροφή» με 4-0 κόντρα στον Ερμή στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των πλέι οφ με πρωταγωνιστή τον Μπατίν ο οποίος σημείωσε χατ τρικ. Τα γκολ για την ομάδα της Κατωκοπιάς ήρθαν από τους Ασαμόα (5’), Μπατίν (53’, 74’ και 83’).

Με αυτή τη νίκη η Δόξα ανέβηκε στους 27 βαθμούς ενώ ο Ερμής έμεινε κολλημένος στους 13 βαθμούς και πλέον το «τρένο» της παραμονής απομακρύνεται επικίνδυνα για την ομάδα της Αραδίππου.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο Ερμής ταξιδεύει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα ενώ η Δόξα φιλοξενεί την Δόξα στο Μακάρειο.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης η Δόξα πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Ασαμόα με ωραίο βολέ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ερμής έψαξε την απάντηση. Ο Μακρίεφ πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Ενγκαγκά με την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας.

Στο 26ο λεπτό ο Μακρίεφ πλάσαρε από ιδανικό σημείο όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας έσωσε την ομάδα του.

Διπλασίασε τα τέρματα της η Δόξα στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αλεξάντρου έστειλε σέντρα ακριβείας εντός περιοχής στο κεφάλι του Μπατίν ο οποίος σκόραρε για το 2-0.

Στο 65ο λεπτό ο Παπαφώτη πέρασε στον Ασαμόα εντός περιοχής όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε παράλληλα από την εστία.

Πολύ καλή απόκρουση του Φιρινίδη σε σουτ του Αρτάμπε από το ύψος της περιοχής στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Δόξα έκανε το 3-0 στο 74ο λεπτό μετά από εκτέλεση πέναλτι του Μπατίν. Την παράβαση έκανε ο Ενγκαγκά με χέρι εντός περιοχής.

Στο 80ο λεπτό ο Ερμής κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του του Μιτρέα στον Ντε Μέλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαύρου όμως νικήθηκε από τον Γκρεμσλ.

Ο Μπατιν ολοκλήρωσε το δικό του προσωπικό χατ τρικ στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπόλιεβιτς σούταρε, ο Φιρινίδης απέκρουσε, όμως ο Μπατίν στην επαναφορά με κοντινό πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα

Ερμής (Χρύσης Μιχαήλ): Φιρινίδης, Ταραλίδης (Πανούσης 21΄), Κατσιατή (Ντε Μέλο 70’), Ντεβέσα, Μακρίεφ (Μαύρου 56΄), Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Λαγός, Νγκανγκά, Μπουλά

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου, Παπαφώτης, (Αρτάμπε 70’) Μπατίν, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Ζατλ (Λουίς Κάρλος 46΄), Μιτρέα