Ο Ντζέκο έστειλε στους «8» η Ρόμα

ΝΤΖΕΚΟ

Στα προημιτελικά του Champions League η Ρόμα, που παρότι είχε χάσει στην έδρα της Σαχτάρ με 2-1, κέρδισε με 1-0 και τσέκαρε εισιτήριο.

Στο 9ο λεπτό, ο Φλορέντζι προσπάθησε να απομακρύνει και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, ενώ στο 26’ ο Φλορέντζι από δεξιά έκανε το γύρισμα αλλά ο Ντζέκο δεν πρόλαβε. Δύο λεπτά μετά, ο Τάισον έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 33’ ο Φάτσιο έκανε τραγικό λάθος, ο Φερέιρα επωφελήθηκε αλλά πλάσαρε μόλις άουτ. Στο 37’ το σουτ του Περότι εκτός περιοχής, έφυγε εκτός εστίας, του Πιάτοβ.

Οι «τζιαλορόσι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό, ο Στρούτμαν έβγαλε απίθανη κάθετη μπαλιά περίπου 30 μέτρων και ο Ντζέκο βρέθηκε μόνος με τον Πιάτοβ και πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα στο 55’ ο Περότι από καλή θέση έκανε το σουτ αλλά ο Πιάτοβ του είπε όχι, ενώ στο 62’, ο Ντζέκο έπιασε φοβερό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 67’, ο Ντζέκο αντί να δώσει δίπλα στον αμαρκάριστο Περότι έκανε το σουτ και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 79’ οι Ουκρανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Όρντετς. Από εκεί και πέρα η Σαχτάρ δεν μπόρεσε να απειλήσει και η Ρόμα κράτησε τη νίκη.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Μανωλάς, Φάτσιο, Φλορέντζι, Κολάροβ, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Περότι, Ουντέρ (65’ Ζέρσον), Ντζέκο (89’ Ελ Σααραουί)

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Μπούτκο, Ρακίτσκι, Όρντετς, Στεπανένκο (73’ Άλαν Πάτρικ), Τάισον, Φρεντ, Μπέρναρντ, Μάρλος (82’ Ντεντίνιο), Ισμαΐλι, Φερέιρα