Ο Ολυμπιακός το "ντέρμπι" παραμονής με γκολ στο 90΄ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 20/12/2017 - 19:18

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη επί του Εθνικού στις καθυστερήσεις. Τα γκολ πέτυχαν για τους γηπεδούχους οι Σωτηρίου, Τόρες και ο Σαμάρας στο 90΄ , ενώ για τον Εθνικό δυο γκολ πέτυχε ο Κιπιάνι.

Α΄ ημίχρονο:

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 4΄ με τον Σωτηρίου. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, έπειτα από σέντρα του Παχίπη από δεξιά σηκώθηκε πιο ψηλά απ΄ όλους μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η απάντηση του Εθνικού ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Κιπιάνι. Ο Ρώσος μεσοεπιθετικός των φιλοξενουμένων με σουτ έξω από την περιοχή είδε την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Χίντι.

Στο 11ο λεπτό ο Εθνικός έκανε το 1-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πιντσέλι. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για μαρκάρισμα του Πουγιούκα στον Χαραλάμπους. Ο Βραζιλιάνος ευστόχησε στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Χίντι.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χριστοφίδης έπιασε δυνατή κεφαλιά όμως ο Μπογκαντίνοφ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση κρατώντας το 1-1 για τον Εθνικό.

Β΄ Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας μάλιστα να πάρει προβάδισμα εκ νέου με τον Τόρες. Ο επιθετικός των γηπεδούχων με πολύ ωραία κεφαλιά εντός της περιοχής νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 2-1 στο 53ο λεπτό.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90΄, ο Πιντσέλι επιχείρησε σουτ από πολύ μακριά στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα για το κάνοντας το 2-2.

Όμως ο Ολυμπιακός δεν είπε την τελευταία του λέξη. Η ομάδα του Τακτακαλά πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Σαμάρα στο 90΄από το σημείο του πέναλτι. Ο Ψευδιώτης υπέδειξε την άσπρη βούλα για ΄χέρι του Αρέστη με τον αρχηγό των μαυροπρασίνων να νικά τον Μπογκαντίνοφ για το τελικό 3-2 και δίνοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Ολυμπιακός: Χίντι, Πουγιούκας, Πεχλιβάνης (93΄ Αυλωνίτης) Μιγκελίτο, Τόρες, Παχίπης, Σεραφείμ (65΄ Πολυκάρπου) Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου (52΄ Καπαρτής)Σωτηρίου

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Στόιτσιεφ (46΄ Ρόκατς) Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χαραλάμπους, Ενέσκου, Κυπριανού, Τσικάρσκι, Φιλίποφ (46΄ Ιλουρούτζε) Αρέστη, Ντόβμπνια