Ο Φλοριάν πήρε το «όπλο» του και έδωσε την μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 24/11/2018 - 18:58

Η ΑΕΚ σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0 με γκολ του Φλοριάν και πλησίασε ακόμη περισσότερο στην κορυφή, αφού βρίσκεται στο -3 με δυο όμως αγώνες λιγότερους (η ΑΕΛ αγωνίζεται αύριο).
Ο αγώνας δεν περίκλειε δάφνες ποιότητας, αφού οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες των Τόνιο και Βάτερμαν.

Η φάση που καθόρισε τον αγώνα (γκολ του Φλοριάν) καταγράφηκε στο 35΄ με πρωταγωνιστές του Τέτε, Τρισκόφσκι και Φλοριάν.

Ο ΑΠΟΕΛ για ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε πως έχει προβλημα στην δημιουργία φάσεων, ειδικά με ομάδες του ίδιου ή παρόμοιου βεληνεκούς. Δεύτερη ήττα για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα, ενώ ακόλουθεί ο αγώνα στο ΓΣΠ με τον Απόλλωνα.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια μεγάλη φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού κυριάρχησε ο αγώνας κέντρου με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Το απευθείας κόρνερ του Ακοράν (6΄ ) και το μακρινό σουτ του Σόουζα (21΄) ήταν οι μοναδικές αξιοσημείωτες φάσεις τα πρώτα 25 λεπτά.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα ήρθε για την ΑΕΚ στο 25΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακοράν ο Φλοριάν πήρε την χαμηλή κεφαλιά όμως ο Βάτερμαν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ πήρε μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Τόνιο, κυρίως από τα δεξιά, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι το αξιοσημείωτο.

Εκεί που ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε να πιέζει, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει μετά από όμορφη συνεργασία Τέτε-Τρισκόφσκι-Φλοριάν. Ο Τέτε βγήκε από τα αριστερά, βρήκε τον Τρισκόφσκι στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος κεφαλιά έδωσε στον Φλοριάν, ο οποίος με βολέ νίκησε τον Βάτερμαν.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Τρισκόφσκι ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βάτερμαν πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Β΄ ημίχρονο:

Πολύ αργός ο ρυθμός τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να δημιουργήσει, με την ΑΕΚ όμως με ευκολία να ελέγχει τον αγώνα η αφήνοντας να δημιουργηθούν φάσεις μπροστά από την εστία της.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, θα έρθει από μια στημένη φάση στο 69΄, ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μερκής βρέθηκε σε επίκαιρη θέση έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δυο λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης θα γυρίσει την μπάλα από τα αριστερά ο Ρέζα θα βρει υπό πίεση την μπάλα όμως αυτή πέρασε έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το 70΄ ξεκίνησε να πιέζει ακόμη περισσότερο θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Παρά την προσπάθεια, ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που έψαχνε και έτσι δέχθηκε την δεύτερη ήττα του σε δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Ακοράν (59΄Λαρένα) Τέτε (85΄Ασούμπρε) Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Τολεμές.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Σόουζα (55΄Ντε Βινσέντι) Αλωνεύτης (72΄Εφραίμ) Ζαχίντ, Νατέλ, Ντελατόρε (12΄Ρέζα)