Αγχώθηκε αλλά νίκησε τη Δόξα και εδραιώθηκε στην εξάδα η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 22/12/2023 - 20:55

«Κόλλησε» τρίτο τρίποντο η ΑΕΚ!

Οι Λαρνακείς επικράτησαν με 2-1 της Δόξας στην «ΑΕΚ Αρένα» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και αποχαιρετούν ιδανικά το 2023. Για την ιστορία, τα γκολ για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν ήρθαν από τους Μπρούνο Γκάμα (60') και Τρισκόφσκι (82'). Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη προηγήθηκε με τον Ναμπί (9') από το σημείο του πέναλτι.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 29 βαθμούς, έχοντας πλέον εδραιωθεί για τα καλά στην πρώτη εξάδα, μπορώντας να κάνει ματιές και πιο ψηλά. Με τη σειρά της η προσφυγική ομάδα επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα, μένοντας καθηλωμένοι στους τέσσερις βαθμούς και στον πάτο της βαθμολογίας.

Την ερχόμενη, 17η αγωνιστική και πρώτη για το 2024, η ΑΕΚ θα μεταβεί στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τον Οθέλλο (03/01 - 19:00). Από την άλλη, η Δόξα θα πάει εξίσου στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΖ (04/01 - 19:00).

Πρώτη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ασάντε στο τέταρτο λεπτό. Από πλάγια της περιοχής επιχείρησε το σουτ όμως απέκρουσε ο Πίριτς. Στην αντεπίθεση, ο Ντίμερς επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Μετά από λάθος του Ντιουνκού, ο Σκόγκλουντ έκλεψε την μπάλα και ανατράπηκε εντός περιοχής, με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι στο όγδοο λεπτό. Την ευθύνη της εκτέλεσης ανέλαβε ο Ναμπί ο οποίος δε λάθεψε, βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο ένατο λεπτό.

Στο 33ο λεπτό η ΑΕΚ «άγγιξε» την ισοφάρισε όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω στο φοβερό τελείωμα του Τρισκόφσκι μετά τη σέντρα του Ντουνκού.

Οι γηπεδούχοι στο 38ο λεπτό έχασαν άλλη μια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Γκιούρτσο επιχείρησε το φαλτσαριστό πλασέ εντός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία όμως ο Σισκόφσκι έπεσε στη γωνία του και έδιωξε τον κίνδυνο.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση, ο Ρομπέρζ από αριστερά έκανε τη σέντρα, με τον Μπρούνο Γκάμα να πιάνει το γυριστό πλασέ νικώντας τον Σισκόφσκι για το 1-1.

Στο 77ο λεπτό οι γηπεδούχοι πλησίασαν στην ανατροπή όμως ο Μπρούνο Γκάμα από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Σισκόφσκι στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία.

Η ανατροπή τελικά για τους γηπεδούχους ήρθε στο 82ο λεπτό με τον Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο Σκοπιανός εκμεταλλεύτηκε λάθος στην αντίπαλη άμυνα, «τσίμπησε» τη μπάλα από κοντά και «έγραψε» το 2-1.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσες (Tόνγκια 57'), Πονς, Ντίμερς, Γκάμα (Mάμας 79'), Γκιούρτσο, Φαράζ (Σάντος 67'), Τρισκόφσκι

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Σισκόφσκι, Φοφανά (Κυριάκου 46'), Τρούγιτς (Σαντίκ 86'), Τραϊτσέφσκι (Τζα Τζετζέ 57'), Ναμπί (Μουχάμεντ 78'), Σκόγκλουντ (Στυλιανού 46'), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Ραν Μπεν Σιμόν (ΑΕΚ): «Το παιχνίδι χωρίζεται σε δύο σημεία. Στη νίκη μας αλλά και στον χαρακτήρα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές μας. Το παιχνίδι το αποψινό ήταν για να χτίσουμε χαρακτήρα και να δείξουμε χαρακτήρα νικητή. Θα μπορούσε να μας πάρει από κάτω που δεν είχαμε καλή απόδοση αλλά αυτό δεν έγινε. Καταφέραμε να διαχειριστούμε πολύ καλά τα συναισθήματα μας. Ήταν παιχνίδι με πολλά θετικά και όχι αρνητικά από την άποψη χαρακτήρα πάντα. Ο Ρομπέρζ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι μετά από μια πολύ δύσκολη εβδομάδα που είχε αλλά και ο Τρισκόφσκι που πέτυχε το τέρμα. Είμαι χαρούμενος για την ομάδα μου αλλά και για τον κόσμο που θα κάνει χαρούμενος Χριστούγεννα. Στο πρόγραμμα μου δεν είναι οι πρώτοι εντεκα και οι άλλοι. Έχω εμπιστοσύνη σε όλο το ρόστερ. Φτάνει να μπορούν να ανταπεξέλθουν στο σύστημα. Πάντα έχουμε απουσίες, τραυματισμούς και κάρτες και όλα. Στο ποδόσφαιρο αυτός που μπορεί να κάνει τη διαφορά είναι αυτός που μπορεί να ανταπεξέλθει σε όλες τις συνθήκες του αγώνα, όποιες και να είναι».

Γιώργος Πετράκης (Δόξα): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη της και στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους. Πρώτα θέλαμε να αμυνθούμε στην περιοχή μας και να μειώσουμε τους χώρους για τους αντιπάλους και το καταφέραμε πολύ καλά. Ήμασταν επικίνδυνοι στο ανοικτό γήπεδο, κερδίσαμε το πέναλτι και είχαμε κι άλλες προϋποθέσεις. Σίγουρα το τρανζίσιον είναι κάτι όμως που θέλουμε δουλειά. Θα σταθώ στο ότι η ομάδα πάει να αποκτήσει μία ταυτότητα. Προετοιμαζόμαστε για το επόμενο σπουδαίο παιχνίδι που έχουμε μπροστά μας».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που δεν αξίζει να είναι τόσο καλό. Το χάρηκα και εγώ και ο κόσμος. Θέλω να πω για τον Μίτκο Ιορδάνοφ που αφυπηρέτησε που ήταν πάντα δίπλα μας όλα αυτά τα χρόνια. Επίσης θέλω να πω και για κάποιον άλλο που δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του. Τον επισκέφτηκα χθες τον είδα και ελπίζω να είναι όσο πιο σύντομα κοντά μας».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Πρώτα από όλα τους αφιερώνουμε τη νίκη στον Μίτκο και στον Χριστόφορο. Ήταν ένα παιχνίδι που ξεκίνησε άσχημα για εμάς αφού δεχθήκαμε γρήγορα τέρμα. Αυτό που μένει είναι το ότι καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Είναι πολύ σημαντικό και σίγουρα μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Οι μέρες τώρα προσφέρονται για ξεκούραση για όλους μας και να επιστρέψουμε από το νέο χρόνο να συνεχίσουμε την αντεπίθεση μας. Μακάρι να είναι καλά ο Τρίσκο, είναι ο λυτρωτής μας. Θα πάμε πιο δυνατοί, πιο ενισχυμένοι στο επόμενο παιχνίδι. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Ευχαριστούμε τον κόσμο και Καλά Χριστούγεννα σε όλο τον κόσμο. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι»