Πήρε το ματς «θρίλερ» κόντρα στην ΑΕΖ και πανηγύρισε νέο τρίποντο η ΑΕΛ (BINTEO)

Κυριακή, 27/8/2023 - 22:11

Πολύ σκληρή για να... πεθάνει!

Σε ένα επεισοδιακό ματς, η ΑΕΛ επικράτησε με 4-3 της ΑΕΖ στο «Άλφαμεγα Stadium», για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πήρε δεύτερη συνεχομένη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν... φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Κάστρο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να νικάει τον Ολιβέιρα.

Η ομάδα της Λεμεσού δυσκολεύτηκε να πάρει ρυθμό και να κρατήσει μπάλα και έτσι δεν μπορούσε να αντιδράσει στην πίεση της ομάδας από το Ζακάκι, η οποία διπλασίασε το σκορ με τον Σλόγκαρ στο 14ο λεπτό.

Ωστόσο οι ισορροπίες άλλαξαν στο 29ο λεπτό, καθώς το σύνολο του Λιάσου Λουκά έμεινε με 10 παίκτες, μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Παστέλλης, για να αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μορσάι.

Από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας το γκολ και το βρήκαν στο 45ο λεπτό με σουτ... κεραυνό του Άγγελου Ανδρέου.

Μετά την ανάπαυλα, οι ποδοσφαιριστές του Χρίστου Χαραλάμπους διατήρησαν το ίδιο τέμπο και έφεραν στα ίσα τον αγώνα στο 52ο λεπτό, με τον Χέντι να σκοράρει στο ντεμπούτο του, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα έκαναν την ολική ανατροπή με τον Σρνιτς.

Η ΑΕΖ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη όμως και έκανε το 3-3 στο 80ο λεπτό, με τον Σιφνέο να νικάει τον Ολιβέιρα από την άσπρη βούλα. Τελικά το τρίποντο χάρισε στους «λέοντες», ο Παπαφώτης με καταπληκτικό σουτ στο 88ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 6 βαθμούς, ενώ το σύνολο του Λιάσο Λουκά παρέμεινε στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς.

Στην επόμενη (3η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται το Σάββατο (02/09, 20:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και η ΑΕΖ υποδέχεται την Κυριακή (03/09, 20:00), στο «Αμμόχωστος» τον Άρη.

Πρώτη φάση και γκολ για την ΑΕΖ στο 10ο λεπτό, με τον Κάστρο να βγαίνει στην κόντρα και να πλασάρει ωραία τον τον Ολιβέιρα για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα διπλασιάσουν το σκορ, με τον Σλόγκαρ να κάνει το σουτ ανενόχλητος μέσα από την περιοχή.

Η ομάδα από το Ζακάκι έμεινε με δέκα παίκτες στο 29ο λεπτό, με τον Παστέλλη να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μορσάι, που είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας.

Καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 39ο λεπτό, με τον Μαρς να δοκιμάζει το σουτ, έξω από την περιοχή και τον Μπέκερ να μαζεύει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ στο 45ο λεπτό, με τον Άγγελο Ανδρέου να παίρνει την μπάλα από τα δεξιά, να συγκλίνει προς την περιοχή και να κάνει το φαλτσαριστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, αφού αρχικά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους «λέοντες» στο 50ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Χριστοφή να κάνει λανθασμένη απομάκρυνση με το κεφάλι, την μπάλα να στρώνεται στον Χέντι, ο όποιος πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Μπέκερ απέκρουσε. Στην επαναφορά ο Φραντζής σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή, όμως αστόχησε μπροστά σε άδειο τέρμα.

Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΛ θα μπει δυνατά και θα ισοφαρίσει στο 52ο λεπτό, με τον Χέντι να κάνει απευθείας εκτέλεση φάουλ, την μπάλα να κοντράρει στον Χατζηβασίλη και τον Μπέκερ να μην καταφέρνει να αποκρούσει.

Η ομάδα της Λεμεσού θα απειλήσει εκ νέου στο 56ο λεπτό, με τον Μέντες να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Μπέκερ να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ΑΕΖ θα σημειώσει τεράστια φάση, με τον Χατζηβασίλη να ντριμπλάρει τον Φραντζή και στην συνέχει να κάνει το διαγώνιο σουτ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 68ο λεπτό, με τον Μεντόγεβιτς να κάνει βαθιά μπαλιά και τον Φρανζτή να παίρνει την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Μπέκερ σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 72ο λεπτό οι «λέοντες» θα κάνουν την ολική ανατροπή, με τον Σριντς να κάνει εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση από τα αριστερά της περιοχής .

Όμως η ομάδα από το Ζακάκι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έκανε το 3-3 στο 80ο λεπτό, με τον Σιφνέο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ θα πάρει εκ νέου προβάδισμα, με τον Παπαφώτη να κάνει το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπέκερ.

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Τσούκα, Σωτηρίου (46΄ Μορέιρα), Φιλίποβιτς, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Μαρς, Μεντόζα (64΄ Σρνιτς), Ανδρέου (81΄ Τσέρνιχ), Μόρσεϊ (81΄ Παπαφώτης), Μακρής (45΄+3΄ Χέντι).

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Ντελμίρο, Αντωνίου, Χρίστου, Σαρφό (46΄ Γκόντγουιν), Ρέινολντς, Σλόγκαρ (51΄ Σιφναίος), Κάστρο (86΄Κκώστης), Γιουσούφ (32΄ Χριστοφή), Χατζηβασίλης (86΄ Ιωσηφίδης).

1

Χρίστος Χαραλάμπους (ΑΕΛ): «Ήταν δύσκολο παιχνίδι, παρόλο που παίζαμε με μια νεοφώτιστη στην έδρα μας, το πρώτο 15λεπτο ήρθε να το επιβεβαιώσει. Στις τρεις φορές που πέρασε το κέντρο έβαλε δύο γκολ κι ήταν παρόμοια με αυτά που δεχόμασταν στα πρώτα φιλικά και αυτό με ανησύχησε. Στα τελευταία φιλικά και στο επίσημο με τη Δόξα δεν το είχαμε. Το να μην διατηρήσεις κάτι που διορθώθηκε είναι ευθύνη του προπονητή. Μέχρι να βρούμε τα πόδια μας δεν αποσυντονιστήκαμε, βάλαμε την μπάλα κάτω, κερδίσαμε την κόκκινη σε ένα τετ-α-τετ, είχαμε υπομονή, πετύχαμε πολύ όμορφα, απίστευτα γκολ, το γυρίσαμε και παρά την ψυχρολουσία με το 3-3 είχαμε πάλι την υπομονή και καθαρό μυαλό πετύχαμε ένα άλλο υπέροχο γκολ και δίκαια νικήσαμε. Ξέρουμε ακριβώς πού ήταν το πρόβλημα, θα φροντίσουμε να μην επαναληφθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο μία φάση δεχθήκαμε.

Για το τι έφταιξε για το άσχημο ξεκίνημα: «Ίσως ο ενθουσιασμός με τόσο κόσμο να μπούμε παρορμητικά... Αλλά όταν επιτίθεσαι δεν μπορείς να αφήνεις ακάλυπτη την άμυνα σου».

Για αριστερό μπακ: Δεν υπάρχει κάτι αυτή τη στιγμή που να είμαστε σε συζητήσεις αλλά αν προκύψει κάτι ίσως το εξετάσουμε. Είμαι ικανοποιημένος με το ρόστερ, θα επανέλθει σε 1-1,5 μήνα ο Νεοφύτου.

Για Χέντι και Σρνιτς: «Ήταν ένα ρίσκο (σ.σ. το να αγωνιστούν) όμως εκ του αποτελέσματος πήραμε σωστή απόφαση. Ο ένας δεν είναι έτοιμος, ο άλλος ήρθε πριν τρεις μέρες. Τα γκολ τους βοήθησαν στην ανατροπή».

Για Πάφο: «Πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Το κλίμα είναι πολύ καλό, έχουμε αυτοπεποίθηση και όποιος μας υποτιμήσει θα έχει πρόβλημα».

Λιάσος Λουκά (ΑΕΖ): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ, καλή συνέχεια και στον φίλο μου τον Χρίστο. Ότι δουλέψαμε μας βγήκε 100%. Σε μια φάση άλλαξαν ισορροπίες. Δεν έχω καθαρή άποψη αν ήταν κόκκινη. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας για την προσπάθεια. Kρατούμε τα θετικά. Ξανά συγχαρητήρια στην ΑΕΛ

Η κόκκινη κάρτα έπαιξε σημαντικό ρόλο. Τα ατομικά λάθη πάντα θα γίνονται. Να δούμε τις λεπτομέρειες. Στο 3ο γκολ θα μπορούσαμε να αντιδράσουμε καλύτερα. Θέλουμε όσο πιο σύντομα να πάρουμε βαθμούς. Αν βρούμε δανεικούς θα πάρουμε. Ο Ευαγόρας Αντωνίου είναι μαζί μας. Θα μας βοηθήσει».