Συμβιβασμός για ΑΕΛ και Εθνικό (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/1/2024 - 20:53

Ούτε τώρα η ΑΕΛ!

Η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στο ισόπαλο, 1-1, με τον Εθνικό Άχνας στο «Άλφαμεγα Stadium» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μακρή (23') από το σημείο του πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σπιρόφσκι (31').

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Αρτυματάς είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Τσούκα στο 74ο λεπτό. Το ίδιο συνέβη και με την ΑΕΛ καθώς ο Μπάστο αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο, με τις αλλαγές να έχουν -ηδη- ολοκληρωθεί. Μάλιστα, ο άσος των «λεόντων» πήγε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Τόνι Κόσκελα ανέβηκε στους 20 βαθμούς και παραμένει σε δύσκολη θέση. Στους 18 βαθμούς πήγε ο Εθνικός ο οποίος παραμένει εκτός ζώνης του υποβιβασμού, όμως δε μπορεί σε καμία περίπτωση να νιώθει σίγουρος για την παραμονή του στην κατηγορία.

Την ερχόμενη, 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΛ θα πάει στη Λάρνακα για να αναμετρηθεί με τον Οθέλλο (28/01 - 17:00. Από την άλλη, ο Εθνικός θα φιλοξενήσει στο Δασάκι τον Άρη (28/01 - 19:00). Μεσοβδόμαδα οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν υποχρεώσεις στο Κύπελλο Coca-Cola κόντρα στον Απόλλωνα (24/01 - 19:00) για τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Στο 22ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Τζάλμα από τον Μπογκατίνοφ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακρής ο οποίος δε λάθεψε και έκανε το 1-0 στο 23ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Ο Εθνικός εννέα λεπτά αργότερα (31'), έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Σπιρόφσκι. Ο Λίπσκι βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Σπιρόφσκι να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση του VAR κατακυρώθηκε.

Κεφαλιά του Φιλίποβιτς στο 57ο λεπτό μετά από την εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου, η κεφαλιά πήγε πάνω από τα δοκάρια του Μπογκαντίνοφ.

Στο 74ο λεπτό ο Εθνικός έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Παναγιώτης Αρτυματάς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, μετά από μαρκάρισμα στον Τσούκα. Ο διαιτητής αρχικώς έδειξε την κίτρινη κάρτα, όμως άλλαξε την απόφαση του μετά από παρέμβαση του VAR.

Ο Εθνικός στο 86ο λεπτό λίγο έλειψε να μπει μπροστά στο σκορ, όμως η κεφαλιά του Λίπσκι ήταν αδύνατη και δεν απείλησε τον Ολιβέιρα.

Η ΑΕΛ παρά το γεγονός πως δε δέχθηκε κόκκινη κάρτα, ολοκλήρωσε -και- αυτή με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Μπάστο αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο. Ως εκ τούτου, αποχώρησε από το γήπεδο για να πάει στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Ολιβέιρα, Μπαστό, Παπαφώτης, Σρνιτς (Mίντσεφ 64'), Μαρς (Μεντόσα 74'), Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας (Τσούκα  64'), Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου (Μεντόγεβιτς 64'), Κα (Μπεραχίνο 46')

Εθνικός Άχνας (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (Χριστοφή 57'), Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου, Αρτυματάς, Καμπρέρα (Ηλία 90'), Ντράζιτς (Ριστέφσκι 80')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Τόνι Κόσκελα (ΑΕΛ): «Σίγουρα είναι απογοητευτικό αποτέλεσμα. Είχαμε κάποιες φάσεις στο δεύτερο μέρος. Προσπαθήσαμε στα τελευταία λεπτά, όμως μείναμε και εμείς με δέκα παίκτες. Γενικά είναι ένα απογοητευτικό παιχνίδι όμως πρέπει να δούμε το παιχνίδι που ακολουθεί με τον Απόλλωνα στο Κύπελλο. Έχουμε τέσσερις μέρες μπροστά μας δε μπορούμε να αλλάξουμε και πολλά. Όλοι είμαστε απογοητευμένοι. Ο Μπάστο δε ξέρουμε πόσο καιρό θα απουσιάσει».

Μαρίνος Σατσιάς (Εθνικός Άχνας): «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας, συνεχίσαμε από εκεί που μείναμε την περασμένη αγωνιστική, ίσως και να αξίζαμε τη νίκη. Δυστυχώς μείναμε με δέκα παίκτες και χάλασε την εικόνα μας, κάτι που βελτιώθηκε όταν μείναμε δέκα με δέκα στο τέλος. Κρατάμε την απόδοση και τον ένα βαθμό. Συνεχίζουμε, ο βαθμός είναι πολύ σπουδαίος, πολύ μεγάλος και ευχαριστούμε τον κόσμο για τη στήριξη».