«Τέλειωσε» την Ανόρθωση και πλησίασε την κορυφή η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/3/2024 - 19:03

Ξετύλιξε τα... δώρα της Ομόνοιας και της Πάφου!

Η ΑΕΚ πέρασε με επιτυχία από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», όπου επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα σε μια «αφιλόξενη» έδρα και σε συνδυασμό με τις ήττες των Άρη και ΑΠΟΕΛ, μπόρεσε να μειώσει την διαφορά από την κορυφή στο -1 και απέδειξε ότι πρέπει να θεωρείται διεκδικητής του τίτλου

Από την άλλη, η «Κυρία» δεν κατάφερε ούτε τώρα να βγάλει αντίδραση και γνώρισε νέα απώλεια στο ντεμπούτο του Γιάννη Οκκά στον πάγκο της ομάδας και πλέον έχασε και την τελευταία διέξοδο διάκρισης αυτή τη σεζόν, που ήταν η έξοδος στην Ευρώπη

Στα του ματς, οι Λαρνακεις είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να δείχνουν ανήμποροι μεσοεπιθετικά και να επικεντρώνονται στα ανασταλτικά τους καθήκοντα.

Το έργο της ομάδας της Αμμοχώστου έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο τέλος του πρώτου μέρους, όπου απέκτησε αριθμητικό μειονέκτημα, με τον Τιουνέ να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα, για σπρώξιμο πάνω στον Σολ.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με έναν ποδοσφαιριστή παραπάνω μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα του αντιπάλου και πήραν τη νίκη με το γκολ του Τόνγκια στο 69ο λεπτό.

Έτσι το σύνολο του Οκκά παρέμεινε στην 'έκτη θέση και στους 48 βαθμούς, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» έφτασαν τους 62 βαθμούς και αναρριχήθηκαν στην δεύτερη θέση. Όσον αφορά την συνέχεια, η Ανόρθωση φιλοξενείται την Κυριακή (31/03, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Άρη και η ΑΕΚ υποδέχεται την ίδια μέρα (31/03, 17:00), στην «Αρένα» τον ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ στο όγδοο λεπτό, με τον Ρομπέρζ να κάνει τη κεφαλιά, αλλά χωρίς να βρίσκει στόχο.

Καλή στιγμή για τους Λαρνακείς στο 34ο λεπτό, με τον Λόπες να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Αρμπολέδα να σώζει με διπλή προσπάθεια.

Μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Μπεν Σιμόν ένα λεπτό αργότερα, με τον Λόπες να κάνει το πλασέ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία.

Η Ανόρθωση απέκτησε αριθμητικό μειονέκτημα στο 44ο λεπτό, με τον Τιουνέ να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα με την λήξη του ημιχρόνου, για σπρώξιμο πάνω στον Σολ.

Τεράστια φάση για την «Κυρία» στο 59ο λεπτό, με τον Καστέλ να εκμεταλλεύεται αμυντικό λάθος του αντιπάλου και να βγαίνει απέναντι από τον Ερερίν, που τελικά του είπε «όχι».

Η ΑΕΚ απάντησε στο 65ο λεπτό, με τον Λόπες να σημαδεύει το δοκάρι και στην επαναφορά τον να μην μπορεί να κάνει σωστά τη προβολή, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «κιτρινοπράσινοι» άνοιξαν το σκορ, με τον Τόνγκια να νικάει τον Αρμπολέδα με υπέροχο πλασέ, μέσα από την περιοχή.

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Αρμπολέδα, Αντωνίου (73′ Ουαγκέ), Μαρμούκ, Μακούν, Κάργας (79′ Περέα), Κορέια, Τιουνέ, Χρυσοστόμου (79′ Γκασάμα), Γκερέρο (46′ Αρτυματάς), Φερέιρα (54′ Παρούτης), Καστέλ.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς (46′ Ερερίν), Ρομπέρζ (61′ Ντίμερς), Μιλίτσεβιτς, Ντιούνκου, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Γκάμα (46′ Σολ), Φαράζ (61′ Σάντος), Τόνγκια, Λόπες (85′ Τόμοβιτς).