«Έσπασε» τα δοκάρια η Ανόρθωση, πήρε το βαθμό η ΑΕΖ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 29/10/2023 - 21:03

Έκπληξη στο «Παπαδόπουλος»!

Ανόρθωση και ΑΕΖ έμειναν στο ισόπαλο, 1-1, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. To γκολ για την Ανόρθωση ήρθε από τον Φερέιρα (51’) από το σημείο του πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντελμίρο στο 87ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Να σημειώσουμε πως η Ανόρθωση είχε τρία δοκάρια!

Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Νταβίδ Γκαγιέγο πήγε στους 18 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη, η ομάδα του Λιάσου Λουκά πήγε στους οκτώ βαθμούς και παραμένει στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας.

Την ερχόμενη, 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ανόρθωση πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο (05/11 – 18:00). Με τη σειρά της η ομάδα του Ζακακίου υποδέχεται στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» τον Εθνικό Άχνας (03/11 – 19:00).

Πρώτη τελική για την ΑΕΖ στο όγδοο λεπτό, με τον Κάστρο να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Αρμπολέδα να μπλοκάρει με άνεση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 12ο λεπτό, με τον Σλόγκαρ να δοκιμάζει το σουτ λίγο μέτρα έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρμπολέδα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 23ο λεπτό, με τον Τσίκο να παίρνει κεφαλιά μέσα στην «καρδιά» της περιοχής σημαδεύοντας το δοκάρι. Νέα φάση για την «Κυρία» στο 29ο λεπτό, με τον Τιουνέ να κάνει το σουτ στην κίνηση, από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 39ο λεπτό σημείωσαν νέα ευκαιρία, με τον Τσίκο να δοκιμάζει το σουτ από καλή θέση και τον Μπέκερ να του λέει «όχι». Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, με τον Φερέιρα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Καλή στιγμή για την ΑΕΖ στο 68ο λεπτό, καθώς μετά από μπαλιά του Σλόγκαρ, ο Ντιγκινί έκανε την προβολή με τον Αρμπολέδα σωστά τοποθετημένο να του λέει «όχι».

Στο 72ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε τριπλή (!) ευκαιρία. Αρχικά μετά το σουτ του Φερέιρα η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Γουαρίς επιχείρησε το σουτ που σταμάτησε σε σώματα αμυντικών, ενώ και πάλι η προσπάθεια του Τσίκο που πήρε το ριμπάουντ σταμάτησε πάνω σε αμυντικό της ΑΕΖ.

Ο Φερέιρα στο 80ο λεπτό σημάδεψε ξανά το δοκάρι μετά από δυνατό σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στη συνέχεια έξω.

Η ΑΕΖ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντελμίρο στο 87ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο άσος της ΑΕΖ πήρε την κεφαλιά «γράφοντας» το 1-1.

Ενδεκαδες

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Φερέιρα (Κορέια 75'), Τιουνέ, Φερέρ, Παρούτης (Μουσόντα 46'), Γουαρίς (Καστέλ 75'), Ιωάννου, Τσίκο.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Κυριάκος Αντωνίου (Χρίστου 62'), Ευαγόρας Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο (Γιουσούφ 75'), Ρέινολντς (Βαλέινε 62'), Χατζηβασίλης (Σάντος 62'), Ρουίζ, Ντιγκινί

0

Το... τρίτο ημίχρονο - Ο απόηχος και οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Νταβίδ Γκαγιέγο (Ανόρθωση): «Με πολλές ευκαιρίες βάλαμε ένα γκολ και ο αντίπαλος με μια ευκαιρία ισοφάρισε. Όταν φτιάχνεις τόσες ευκαιρίες και δεν τελειώνεις το ματς δεν θα νικήσεις. Δε μπορείς να πεις του παίκτη τελείωσε το, δεν είναι τόσο απλό. Να μην ξεχνάμε πως και ατομικά και ομαδικά η ομάδα μπορεί να κάνει το επιπλέον βήμα, έχουμε ποιότητα, θα μπορούσε να ήταν 3-0 το ματς. Δεν παίξαμε καλά αλλά χάσαμε ευκαιρίες. Η ομάδα πρέπει να δουλέψει στην ψυχολογία».

Λιάσος Λουκά (ΑΕΖ): «Έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Δώσαμε μάχη απέναντι σε πολύ καλό αντίπαλο και δείξαμε καλό πρόσωπο. Ευχαριστούμε την Ανόρθωση για την φιλοξενία και να δώσουμε και εμείς συλλυπητήρια. Επανήλθαμε ξανά μετά από μια βαριά ήττα και δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο. Δεν υπάρχει σταθερότητα στην ομάδα και αυτό προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε. Οι παίχτες και των δύο ομάδων ήταν επιπόλαιοι, η Ανόρθωση μπορούσε να τελειώσει παιχνίδι αλλά και εμείς να ισοφαρίσουμε και τα καταφέραμε».