Τέζαρε τον Απόλλωνα και έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από τη Λεμεσό η Νέα Σαλαμίνα

Κυριακή, 17/12/2023 - 21:05

«Άλωσε» την Λεμεσό!

Η Νέα Σαλαμίνα με καταιγιστική εμφάνιση έφυγε με το... διπλό από το «Άλφαμεγα Stadium», επικρατώντας με 2-0 του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες, οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο τις αντεπιθέσεις και την ανασταλτική τους λειτουργία, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και με τον Νάρσινγκ αρχικά να μοιράζει στον Ντουρμισάι (18') για το 1-0 και στην συνέχεια να διπλασιάζει το σκορ με πλασέ (32'), πρόσθεσαν στην συγκομιδή τους τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να... κολλήσει δεύτερο σερί τρίποντο μετά την Δόξα και παρότι μπήκε καλά στην αναμέτρηση και γενικά είχε την κατοχή με το μέρος της, αιφνιδιάστηκε από τον αντίπαλο και στην συνέχεια αδυνάτησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στις φάσεις που δημιούργησε, ενώ μετά το 75' δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, κάνοντας νέο πισωγύρισμα.

Έτσι το σύνολο του Χριστοδούλου ανέβηκε στους 22 βαθμούς (7η θέση), όσους δηλαδή έχουν και οι «κυανόλευκοι» (8η θέση).

Στην επόμενη (16η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται την Παρασκευή (22/12, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται το Σάββατο (23/12, 19:00) στο «Αμμόχωστος» την Ανόρθωση.

Το παιχνίδι

Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνας μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Χάμπο να επιχειρεί το μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό, με τον Κοστάκε να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Κίσσα να διώχνει σε κόρνερ.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 16ο λεπτό, με τον Μάρκες να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ήταν άστοχος.

Δύο λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ, με τον Νάρσκινγ να φεύγει από τα δεξιά και να κάνει την σέντρα, με στόχο τον Ντουρμισάι, ο οποίος κατέβασε και με ωραίο σουτ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ.

Τελική για τον Απόλλωνα στο 29ο λεπτό, με τον Μάρκεις να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, υποχρεώνοντας τον Κίσσα να διώξει σε κόρνερ.

Το σύνολο του Χριστοδούλου διπλασίασε τα τέρματα του στο 32ο λεπτό, με τον Ναρσίνγκ να φεύγει στην κόντρα, να πατάει περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Φάση για τον Απόλλωνα στο 54ο λεπτό, με τον Αμπντουραχίμι να κάνει το δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον Κίσσα σε δύσκολη απόκρουση.

Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 57ο λεπτό, με τον Μάρκες από κοντά να κάνει το πλασέ και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να λέει πάλι «όχι».

Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν νέα καλή στιγμή στο 72ο λεπτό, με τον Σαγκάλ να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. '

Η Νέα Σαλαμίνα απάντησε στο 84ο λεπτό, με τον Κουσμάνοβιτς να σουτάρει και να υποχρεώνει τον Λέουβμπεργκ σε δύσκολη απόκρουση.

Απόλλωνας (Άγγελος Τσολάκης): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πειμπέρνς (20′ Σέλβικ), Τέκιε, Κρμέντσικ (46′ Αμπντουραχίμι), Ποντικός (46′ Πέρετζ), Γιούρτσεβιτς, Κυριάκου, Κοστάκε (46′ Σαγκάλ), Φιλιώτης, Μάρκες

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο (61’Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι, Φερνάντες (61′ Κουζμάνοβιτς), Μπεχαράνο, Καρλίτος, Λέουκο (46′ Κονατέ), Ντιακιτέ.

Το.. τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Άγγελος Τσολάκης (Απόλλωνας): «Να συγχαρώ την Νέα Σαλαμίνα για την νίκη της. Δεν ήταν το καλύτερο παιχνίδι για μας. Κόντρα στην ροή του αγώνα ο αντίπαλος έκανε το 0-1. Στη δεύτερη επίθεση δεχτήκαμε το 0-2. Προσπαθήσαμε να γίνουμε πιο επιθετικοί στο β΄μέρος και δημιουργήσαμε κάποιες επιθέσεις. Αυτός δεν είναι ο Απόλλωνας που θέλουμε. Σίγουρα υπάρχει στεναχώρια από όλους μας. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα τις τελευταίες βδομάδες. Θέλω να δώσω ένα μήνυμα ότι ο Απόλλωνας είναι μεγάλη ομάδα. Ο Απόλλωνας θα επιστρέψει. Είναι μία περίεργη χρονιά. Υπήρχε διάθεση σήμερα. Δεν μπορούμε να σκοράρουμε. Δεν έχουμε την ψυχολογία για να σκοράρουμε. Έμεινε ένα παιχνίδι πριν τα Χριστούγεννα και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε. Ξέρουμε ότι πικράναμε τον κόσμο. Θέλω να καλέσω τον κόσμο να ηρεμήσει και να στηρίξει την ομάδα.

Δεν μπορούμε να κρυβόμαστε, όταν δεν σκοράρεις θα χάσεις. Στηρίζω τα παιδιά, θα προσπαθήσουμε να ανεβάσουμε τον Απόλλωνα όσο πιο ψηλά μπορούμε. Θα προσπαθήσουμε να ξαναμπούμε στο κόλπο της εξάδας, δεν είναι εύκολο. Δεν έχω παράπονο ότι δεν έτρεξαν σήμερα τα παιδιά. Αυτό που δεν είχαμε ήταν η ουσία»

Χριστόδουλος Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Πάρα πολύ δύσκολος αγώνας. Ερχόμασταν από δύο ήττες. Δουλέψαμε πολύ για να βελτιώσουμε τα λάθη μας. Το δεύτερο μέρος έπρεπε να αμυνθούμε. Ο Απόλλωνας ρίσκαρε. Είμαι χαρούμενος από την αμυντική λειτουργία της ομάδας. Και πριν είχα καλούς παίκτες και τώρα έχω. Να τους δώσω συγχαρητήρια. Συνεχίζουμε στον ίδιο δρόμο. Να ευχηθώ στον Απόλλωνα να βρει τα πόδια του είναι μεγάλη ομάδα. Κάναμε την ανάλυση μας. Έγινε πάρα πολύ καλή δουλειά. Δεν περίμενα ότι θα προηγηθούμε με 2-0. Είναι αλήθεια. Η πίεση πού είχε μπει στην ομάδα ήταν αδικαιολόγητη».