Κόκκινες, πέναλτι και... συμβιβασμός για Άρη και Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 31/3/2024 - 21:04

«Κόλλησαν» στο «Άλφαμεγα Stadium» σε ένα γεμάτο ματς!

Άρης και Ανόρθωση έμειναν στο ισόπαλο, 1-1, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Γκερέρο (37') από το σημείο του πέναλτι, ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν την... απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μοντνόρ (68').

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές. Αρχικώς, η «Κυρία» είδε τον Κωστάκη Αρτυματά να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (80'), ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είδε τον Γιαγκό να αποβέλλεται με ευθείας κόκκινη κάρτα (87') για χτύπημα με τον αγκώνα στον Περέα.

Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του... τιμωρημένου Αλεξέι Σπιλέφσκι ανέβηκε στους 61 βαθμούς, χάνοντας όμως πολύτιμο έδαφος στη «μάχη» του τίτλου αφού είναι στο -5 από την κορυφή. Με τη σειρά της η ομάδα του Γιάννου Οκκά πήγε στους 49 βαθμούς, είναι όμως εκτός στόχων, ούσα μακριά από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Την ερχόμενη, έκτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta ο Άρης θα πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια (06/04 - 17:00) στο ΓΣΠ. Από την άλλη, η Ανόρθωση θα πάει εξίσου στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ (07/04 - 17:00).

Το παιχνίδι

Στο δέκατο λεπτό η Ανόρθωση βρήκε δίκτυα με τον Φερέιρα όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ευκαιρία για τον Άρη στο 17ο λεπτό όταν ο Σάβο μέσα στην περιοχή από κοντά έπιασε σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια ακολούθησε τεράστια φάση για την Ανόρθωση στο 22ο λεπτό. Ο Παρούτης έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής, με τον Αρτυματά να κάνει το πλασέ όντας αμαρκάριστος όμως ο Βανά απόκρουσε σε πρώτο χρόνο τη μπάλα. Στη συνέχεια ο Καστέλ έκανε το σουτ το οποίο δε βρήκε στόχο.

Στο 32ο λεπτό ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Γκομίς από κοντά έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει έξω. Δύο λεπτά αργότερα (34') η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Νίκολιτς στον Παρούτη. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR με την παράβαση να καταλογίζεται. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο ο οποίος δε λάθεψε, βάζοντας μπροστά την «Κυρία» στο 37ο λεπτό.

Τεράστια φάση για τον Άρη στο 49ο λεπτό. Ο Μαγιαμπέλα απέναντι από τον Αρμπολέδα έκανε το πλασέ χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 58ο λεπτό ο Καστέλ έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση (60') οι γηπεδούχοι βρήκαν δίκτυα με τον Κοκόριν, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τελικά η ισοφάριση για τους πρωταθλητές ήρθε στο 68ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Καζού, ο Μοντνόρ έπιασε την κεφαλιά, νικώντας τον Αρμπολέδα για το 1-1.

Στο 74ο λεπτό ο Σπόλιαριτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή όμως ο Κολομβιανός κίπερ της Ανόρθωσης ήταν στη θέση του και έδιωξε τη μπάλα.

Δέκα λεπτά (80') πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Αρτυματάς δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια (87'), ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μείνουν με δέκα παίκτες καθώς ο Γιαγκό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Περέα με τον αγκώνα.

Άρης (Τόμι Γίνιγκεν): Βανά Άλβες, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Μπράουν (Μοντνόρ 46'), Νίκολιτς (Σζόκε 46'), Μπένγκοτσον (Κοκόριν 46'), Μαγιαμπέλα (Σεμέδο 63'), Γκομίς (Σπόλιαριτς 70'), Σάβο

Ανόρθωση (Γιάννος Οκκάς): Αρμπολέδα, Κορέια, Κορρέα, Μαρμούκ, Αντωνίου (Κάργας 78'), Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (Κίκο 58'), Παρούτης (Ουαγκέ 58'), Γκερέρο (Περέα 70'), Φερέιρα (Τζούλιου 70'), Καστέλ