«Άλωσε» το Τσίρειο και… ψαλίδισε τη διαφορά από την κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/4/2022 - 20:58

Και πλέον… φωτιά στο πρωτάθλημα!

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του, επικράτησε του Άρη με 2-1 στο Τσίρειο για την έκτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, ψαλιδίζοντας τη διαφορά από την πρώτη θέση στον ένα βαθμό, τέσσερις «στροφές» πριν το τέλος. «Χρυσοί» σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Άντον Μάγκλιτσα (36’) και ο Γιώργος Εφραίμ (86’). Για τον Άρη μείωσε στις καθυστερήσεις ο Σλόγκαρ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ πιεστικά, δημιουργώντας τεράστιες προϋποθέσεις για το γκολ, όμως η αστοχία στην τελική προσπάθεια στέρησε το γρήγορο προβάδισμα. Σταδιακά ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και δημιούργησε τις δικές του ευκαιρίες, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ δέκα λεπτά περίπου πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά πιο ορεξάτοι, δημιούργησαν και έχασαν ξανά μεγάλες ευκαιρίες, όμως στη συνέχεια έδωσαν εκ νέου χώρους στην ομάδα της Λεμεσού η οποία έψαξε την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά, το γκολ του Άρη δεν ήρθε ποτέ, ενώ η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή βρήκε το δεύτερο γκολ λίγο πριν το τέλος «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 50 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στην ελάχιστη τιμή της. Από την άλλη, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε στους 45 βαθμούς και περιμένει το αυριανό (18/04 – 19:00) αποτέλεσμα του αγώνα ΑΕΚ-Ανόρθωση για να μάθει αν θα παραμείνει στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Την ερχόμενη, έβδομη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, ο Άρης θα πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο. Με τη σειρά του ο ΑΠΟΕΛ επιστρέφει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει στο ΓΣΠ την ΑΕΚ (01/05 – 18:00). Να σημειώσουμε πως το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (23-24/04) μεσολαβεί η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω του Πάσχα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο πέμπτο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Οκριασβίλι εκτέλεσε το φάουλ, με τον Θεοδώρου να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Στο έβδομο λεπτό ο Άντον Μάγκλιτσα μόνος στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη, έκανε κάκιστο τελείωμα χάνοντας μοναδική στιγμή για να δώσει προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου ο ΑΠΟΕΛ έχασε άλλη μια μοναδική στιγμή ξανά με τον Μάγκλιτσα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Σαρφό να δίνει στον Οκριασβίλι και αυτός με τη σειρά του μοίρασε στον Κροάτη επιθετικό, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα από πλεονεκτική θέση.

Μπαλιά του Σπόλιαριτς στο 35ο λεπτό για τον Γιανγκό στη περιοχή, δε μπόρεσε να βρει όμως τη μπάλα, όντας «φάτσα» με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Άντον Μάγκλιτσα με κοντινή κεφαλιά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σόουζα έπιασε την κεφαλιά-πάσα, με τον Κροάτη να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά ορεξάτοι, με τον Θεοδώρου στο 48ο λεπτό να βγαίνει... φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει στο τετ α τετ.

Στο 60ο λεπτό, ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Καζού να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Τζιαβέ από το σημείο του πέναλτι να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία, όντας αμαρκάριστος.

Στο 73ο λεπτό ο Άρης κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Μπογκνάρ να το εκτελεί, όμως ο Μιχαήλ «απογειώθηκε» και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το δεύτερο γκολ στο 86ο λεπτό και ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο. Ο Ντιαβαρά έδωσε στον Μάγκλιτσα, με τον Κροάτη να μοιράζει με τη σειρά του στον Εφραίμ ο οποίος απέφυγε τον Άλβες και προ κενού τέρματος δεν είχε πρόβλημα για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις, μετά από ολέθριο λάθος των Βινίσιους και Μιχαήλ, ο Σλόγκαρ μπήκε στη φάση, τσίμπησε τη μπάλα και μείωσε σε 2-1.

Ο Άρης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής έβγαλε την κόκκινη κάρτα στον Καζού για φάουλ στον Ντε Βινσέντι.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό (Μπογκνάρ 71'), Σίλντενφελντ, Ντελμίρο (Σλόγκαρ 57'), Μπρόρσον, Ρονκάλια, Μπράουν, Γιαμπλόνσκι (Γκαρσία 57'), Καζού, Σπόλιαριτς (Σικόρσκι 71'), Μπαμπίκα (Τζιαβέ 38')

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο (Τσεμπάκ 67'), Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σαρφό (Εφραίμ 77'), Σόουζα, Ντανίλο (Σατσιάς 67'), Θεοδώρου (Ντε Βινσέντι 82'), Οκριασβίλι (Ντιαβαρά 82'), Μάγκλιτσα

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Δυστυχώς πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλο. Άξιζαν τη νίκη σήμερα. Παίξαμε πολύ άσχημα στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε πολλούς παίκτες που δεν ήταν στη μέρα τους. Είμαι θυμωμένος με το πώς παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο και τη νοοτροπία μας, ειδικά σε σχέση με το πώς παίξαμε την περασμένη εβδομάδα με δέκα ποδοσφαιριστές για 80 λεπτά. Χάσαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες από κακές επιλογές στην τεχνική απόφαση. Το δεύτερη ημίχρονο ήταν καλύτερο, αλλά στο πρώτο ήμασταν παθητικοί. Δεν δείξαμε τη νοοτροπία που είχαμε δείξει στους τελευταίους αγώνες. Δεν θα κάνουμε το ίδιο λάθος και θα προετοιμαστούμε για τα τελευταία παιχνίδια. Τώρα μπορούμε να δείξουμε χαρακτήρα».

Για τη χρησιμοποίηση του Μπαμπίκα: «Ήταν ρίσκο, αλλά δυστυχώς παίζαμε σήμερα χωρίς στράικερ. Την εβδομάδα που πέρασε προπονήθηκε κανονικά. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο».

Για τη χρησιμοποίηση του Γιαγκό στον άξονα: «Μετά το παιχνίδι όλοι γίνονται πάντα προπονητές. Είχε μια ευκαιρία να σκοράρει, αν το έκανε θα λέγαμε τώρα ότι πήραμε τη σωστή απόφαση».

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε την αήττητη ομάδα στα πλέι οφ. Με το πλάνο μας καταφέραμε και πήραμε μια σημαντική νίκη. Υπάρχει διακοπή, υπάρχει ξεκούραση. Είναι μόνο τρεις βαθμοί και βλέπουμε τη συνέχεια. Συγχαρητήρια στους παίκτες, συγχαρητήριά στον κόσμο που ήρθε σήμερα και μας βοήθησε. Καλή συνέχεια στον Άρη. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στο επόμενο παιχνίδι που είναι με την ΑΕΚ».

Για το γεγονός ότι μπορεί να παίξει σε τελικό πρωταθλήματος κόντρα στον Απόλλωνα: «Από την πρώτη φορά που συναντήθηκα με τον πρόεδρο μέχρι την ημέρα που θα φύγω από τον Αρχάγγελο, θα είμαι 100% επαγγελματίας. Είναι η μοίρα του προπονητή, αυτά υπάρχουν στο ποδόσφαιρο. Μακάρι να δέχομαι κριτική και να βρίσκομαι σε αυτό το επίπεδο. Θέλω να ανταγωνιστώ με όλους τους ξένους που βρίσκονται στις άλλες ομάδες. Μπορούμε να βελτιωνόμαστε από την κριτική όμως δεν δέχομαι από κανένα να με κερδίζει».

Για την επιστροφή των οργανωμένων: «Είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου. Από την αρχή το δήλωνα δημόσια ότι είμαι υπέρ των οργανωμένων».

Για τη συνεισφορά των αλλαγών: «Βοήθησαν πολλά οι αλλαγές που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και τους αξίζουν συγχαρητήρια».

Γιώργος Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ): «Πλησιάσαμε στην κορυφή. Όμως όσο κοντά είμαστε στην πρώτη θέση είμαστε και τόσο μακριά. Πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο μέχρι το τέλος, παίκτες διοίκηση και κόσμος. Ακόμη είμαστε δεύτεροι, θέλουμε την πρώτη θέση. Χωρίς τον κόσμο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Ο ΑΠΟΕΛ είναι ο κόσμος του και τους θέλουμε μαζί μας μέχρι το τέλος».