«Λύγισε» τον Οθέλλο και πήρε πέμπτη συνεχόμενη νίκη ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 31/1/2024 - 20:59

Συνεχίζει ακάθεκτος!

Ο Άρης επικράτησε του Οθέλλου με 4-0 στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» ήταν καταιγιστική καθ' όλη την διάρκεια και δεν έδωσε σε κανέναν σημείο της αναμέτρησης περιθώρια στον αντίπαλο, ώστε να αντιδράσει.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να σηκώσουν... κεφάλι, γνωρίζοντας την τέταρτη διαδοχική ήττα τους.

Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Σαβό (62',81', 96' ΠΕΝ.) και Σπόλιαριτς (91')

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Σπιλέφσκι ανέβηκε στους 47 βαθμούς, τοποθετούμενο στην δεύτερη θέση, ενώ η ομάδα της Αθηαϊνου παρέμεινε στους 13 βαθμούς και στην προτελευταία θέση.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Άρης θα αναμετρηθεί με τη Νέα Σαλαμίνα στις 6 Φεβρουαρίου, ενώ ο Οθέλλος μια μέρα νωρίτερα, θα φιλοξενήσει τη Δόξα.

Πρώτη καλή φάση είναι για τον Οθέλλο στο 13ο λεπτό, με τον Σταμούλη να κάνει το σουτ από τα δεξιά, ο Βάνα Άλβες όμως δήλωσε παρόν.

Ο Άρης απάντησε στο 20ο λεπτό, με τον Σανέ να κάνει το πλασέ εντός περιοχής και τον Ταουντούλ να αποκρούει.

Καλή στιγμή για την «ελαφριά ταξιαρχία» στο 31ο λεπτό, με τον Γκομίς να δίνει στον Μόντνορ, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Το σύνολο του Σπιλέφσκι απείλησε ξανά στο 38ο λεπτό, με τον Σανέ να κάνει το σουτ, μέσα από την «καρδιά» της περιοχής, όμως ήταν άστοχο.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους στο 42ο λεπτό, με τον Κακόριν να δοκιμάζει από τα πλάγια το πόδι του, αλλά ο Ταουντούλ έλεγξε.

Ο Άρης απείλησε ξανά στο 57ο λεπτό, με τον Σεμέδο σουτάρει, όμως ήταν αδύναμο και ο αντίπαλος πορτιέρο μάζεψε με ευκολία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 63ο λεπτό, με τον Μουσόντα να κάνει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας με αποδέκτη τον Σαβό, που βγήκε απέναντι στον Ταουντούλ και με πλασέ τον νίκησε.

Το σύνολο του Σπιλέφσκι έκανε το 2-0 στο 81ο λεπτό, ξανά με τον Σαβό από τετ-α-τετ.

Ο Σπόλιαριτς τριπλασίασε το σκορ στο 91ο λεπτό και ο Σαβό σημείωσε χατ-τρικ στο 96ο λεπτό από την άσπρη βούλα.

Οι ενδεκάδες

Άρης (Σπιλέφσκι):  Βανά (46′ Ζάντρο), Σανέ, Μουσούντα, Μπρόρσον (46′ Σάβο), Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Νίκολιτς (67′ Στρούσκι), Μπένγκτσον, Μοντνόρ, Γκομίς (46′ Σεμέδο), Κοκόριν (75′ Σπόλιαριτς).

Οθέλλος (Σακκάς): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ράμος (75′ Ναρντίνι), Χριστοδούλου (75′ Μπραμπίγια), Χατζηπασχάλη, Σλάβικ (60′ Κατσιάτης), Ανάνγκ, Κόπας, Ντούρις (85′ Ιωάννου), Πιχ (85′ Σανγκαρέ).