Επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια με ανατροπή επί της Δόξας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 1/10/2023 - 21:03
ΟΜΟΝΟΙΑ

Νίκη… θρίλερ πήρε η Ομόνοια στην Περιστερώνα με 3-1 επί της Δόξας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η οποία επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την ισοπαλία με τον Άρη.

Η ομάδα της πρωτεύουσας έκανε την ανατροπή, καθώς ο Σαντίκ έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού στο πρώτο ημίχρονο έπειτα από εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος, το «τριφύλλι» έβαλε ασφυκτική πίεση και με γκολ των Σεμέδο, Καρίμ και Λοΐζου διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Μάλιστα, όταν το σκορ ήταν στο 1-2, ο Κακουλλής έχασε μοναδική ευκαιρία για να… τελειώσει νωρίτερα το σκορ, καθώς μετά από εκτέλεση πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» της Κατωκοπιάς παραμένουν στην τελευταία θέση χωρίς βαθμούς, ενώ η ομάδα του Αυγουστή έχει πλέον 12 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας που είναι στην 2η θέση.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Ομόνοια θα υποδεχθεί το ερχόμενο Σάββατο (7/10, 19:00) την ΑΕΖ στο ΓΣΠ, ενώ η Δόξα θα αναμετρηθεί στο «Άλφαμεγα Stadium» με τον Απόλλωνα (8/10, 19:00). Έπειτα, ακολουθεί διακοπή λόγω εθνικών υποχρεώσεων.

Δόξα (Μάκης Σεργίδης): Σισκόφσκι, Πάντιτς, Πούριτς, Φοφανά (80' Σεφέροβιτς), Τρούγιτς (70' Ναμπί), Σαντίκ (60' Βλίντερ), Αλσέους (71' Ντζεντζέ), Αντωνιάδης, Στυλιανού, Κυριάκου, Ασάντε (60' Άντουι).

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (79' Ζαχαρίου), Μίλετιτς, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Κούσουλος (46' Καρίμ), Χαραλάμπους (60' Μπασιρού), Μπέζους (79' Φράνσον), Σίμιτς (60' Λοΐζου), Σεμέδο, Κακουλλής.

Στο πρώτο 10λεπτο η Ομόνοια έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθεί να απειλήσει μέσω κάθετων μπαλιών του Μπέζους προς τον Κακουλλή. Κλείνει τους χώρους η Δόξα καθώς θέλει να κρατήσει το μηδέν.

Στο 17ο λεπτό, ο Κακουλλής σημείωσε την πρώτη κλασσική ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Σιπριάνο έδωσε στον Κύπριο επιθετικό ο οποίος με πλασέ στην κίνηση... ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε εντυπωσιακή απόκρουση με τα πόδια.

Ο Σολωμού έδειξε την άσπρη βούλα λόγω σπρωξίματος του Κούσουλου στον Τρούγιτς. ΓΚΟΛ για την ομάδα της Κατωκοπιάς στο 25' μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Ομόνοια, δείχνει μουδιασμένη και δεν μπορεί να βρει χώρους ώστε να πλησιάσει την περιοχή του Σισκόφσκι. Η Δόξα διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα και συγκεντρώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα.

Στο 42' η Δόξα απείλησε ξανά μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Πούριτς πήρε τη κεφαλιά όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε σταθερά.

Ημίχρονο στην Περιστερώνα με τη Δόξα να βρίσκει τον δρόμο για τα δίχτυα στην πρώτη της ευκαιρία. Από την άλλη, η Ομόνοια αν και κατέγραψε κάποια καλά διαστήματα και καλές κινήσεις, δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, ο Σαντίκ απέφυγε τον Παναγιώτου, μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του από πλάγια θέση εντός περιοχής, κατέληξε στην εξωτερική των διχτύων.

Στο δεύτερο μέρος, μέχρι το 58ο λεπτό, η Ομόνοια κέρδισε τέσσερα κόρνερ χωρίς όμως να απειλήσει και να ανησυχήσει τον Σισκόφσκι.

Οι φιλοξενούμενοι στο 64' κατέγραψαν στην πιο σπουδαία ευκαιρία του ημιχρόνου. Ο Κακουλλής έδωσε τον ανενόχλητο Λοΐζου που ήταν στο ύψος του πέναλτι ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Στο 76ο λεπτό, ένας παίκτης από κάθε ομάδα επιχείρησε σουτ, με τους Φαμπιάνο αρχικά και Σισκόφσκι στη συνέχεια να εξουδετερώνουν τον κίνδυνο.

1-1 στο 81ο λεπτό. Μετά από οργανωμένη ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Σεμέδο ο οποίος με κοντινό πλασέ βολίδα, νίκησε τον Σισκόφσκι. Τρίτο διαδοχικό γκολ για τον παίκτη της Ομόνοιας, ο οποίος σκόραρε δύο στο προηγούμενο ματς με τον Άρη.

Στο 85ο λεπτό δόθηκε πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας μετά από ανατροπή του Σεμέδο από τον Στυλιανού.

Στο 86ο λεπτό ο Καρίμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι γυρίζει το παιχνίδι και δίνει προβάδισμα στην Ομόνοια. Πρώτο γκολ στη σεζόν για τον Ιρανό επιθετικό των φιλοξενουμένων.

Προσπάθησε να απαντήσει σχεδόν αμέσως η Δόξα (88') με τον Σεσέροβιτς ο οποίος με πλασέ εντελώς μόνος έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Πέναλτι για την Ομόνοια στο 90'+1 μετά από κλωτσιά του Πούριτς στον Κακουλλή, εντός περιοχής. Παρενέβη το VAR και ο Σολωμού αφού το είδε, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κακουλλής ανέλαβε την εκτέλεση του όμως σημάδεψε το δοκάρι. Παραμένει το 1-2.

Στο 90'+8 ο Λοΐζου διαμορφώνει το τελικό σκορ καθώς μετά από αντεπίθεση η εστία ήταν κενή και έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό για το 1-3.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Συγχαρητήρια στους παίκτες για το σημαντικό τρίποντο και την προσπάθεια που έκαναν. Ξέραμε ότι θα δυσκολευόμασταν σήμερα, ο Μάκης είναι πολύ καλός προπονητής και ξέρει πως να κλείσει μια ομάδα. Ήταν πολύ σημαντική η παρουσία του κόσμου, μας έσπρωξε στη νίκη, τους θέλουμε από το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο να στηρίζουν, κάτι που έκαναν σήμερα. Πήραμε μεγάλα ρίσκα στο σημερινό παιχνίδι για αυτό δημιούργησε ευκαιρίες ο αντίπαλος, όμως δίκαια κερδίσαμε».

Για Σεμέδο: «Ο Σεμέδο για αυτό ήρθε στην ομάδα, να κάνει τη διαφορά, θέλουμε από όλους να συμμετέχουν στο αμυντικό και επιθετικό κομμάτι».

Μάκης Σεργίδης (Δόξα): «Ένας αρκετά δύσκολος αγώνας για την ομάδα μας με μια ομάδα που θα είναι στις διεκδικήτριες του τίτλου, μπορούσαμε στις αντεπιθέσεις να σκοράρουμε και να πάρουμε κάτι καλύτερο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της ομάδας είναι το ψυχολογικό, η ομάδα βελτιώθηκε, θέλαμε να πάρουμε πολύ κέρδος, δεν τα καταφέραμε. Νιώθω ότι δουλεύοντας θα έρθουν και τα αποτελέσματα».